Przewozy towarowe Wydarzenia

Łódzkie zwiększa dofinansowanie budowy terminala w Zduńskiej Woli

Zarząd Województwa Łódzkiego zwiększył wsparcie na jedną z kluczowych inwestycji dla regionu, czyli budowę terminalu przeładunkowego w kolejowej dzielnicy Zduńskiej Woli.

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Zarząd województwa zdecydował, że budowa terminalu w Karsznicach zostanie wsparta kwotą o 5,7 miliona złotych wyższą. Dotacja wyniesie 51 mln 700 tys. zł. To unijne dofinansowanie pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego dla realizującej inwestycję spółki PKP Cargo Terminale. Pierwotnie, w przyjętej w czerwcu uchwale, dotacja wynosiła 46 milionów złotych.

– To przedsięwzięcie niezwykle istotne dla mieszkańców Zduńskiej Woli i najbliższych okolic miasta, ale także dla całego województwa – mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. – Wspieramy budowę tego terminalu, by nie marnował się potencjał kolejowych Karsznic Ta inwestycja korzystnie wpłynie na przyszłość miasta i powiatu. Konsekwentne dążymy do rozwoju transportu w naszym województwie, zarówno pasażerskiego, jak i towarowego.

 

W związku z decyzją o zwiększeniu dotacji marszałek Grzegorz Schreiber spotkał się z Hanną Jażdżyk, prezes PKP Cargo Terminale. Przekazał symboliczny czek z pełną kwotą wsparcia Samorządu Województwa Łódzkiego.

Terminal w Zduńskiej Woli Karsznicach uatrakcyjni ofertę przewozową Grupy PKP Cargo i innych kolejowych firm transportowych. To dlatego, że ta inwestycja znajdzie się w ciągu międzynarodowego korytarza łączącego nasze bałtyckie porty w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Świnoujściu z portami basenu Morza Adriatyckiego. Terminal spowoduje również znaczne podniesienie jakości usług logistycznych świadczonych przez kolej, gdyż w środkowej Polsce brakuje takiego nowoczesnego obiektu. Przez to powinno wzrosnąć również zainteresowanie transportem multimodalnym ze strony polskich i zagranicznych podmiotów – powiedziała Hanna Jażdżyk, prezes PKP Cargo Terminale.