Firma Siemens Mobility otrzymała certyfikat WE dla lokomotyw Vectron potwierdzający zgodność pojazdu z aktualnie obowiązującymi Technicznymi Specyfikacjami Interoperacyjności (TSI) taboru. Mimo iż Vectron jest konstrukcją obecną na rynku od ponad 10 lat, dzięki swojej modułowej budowie cały czas zachowuje zgodność ze zmieniającymi się przepisami i pozostaje najnowocześniejszą lokomotywą w Europie.
Pierwsze lokomotywy Vectron zostały zaprezentowane podczas targów InnoTrans w 2010 roku, zaś w 2012 roku w barwach Railpool wyruszyły na szlak uzyskując dopuszczenie do ruchu również w Polsce. Projektowanie platformy lokomotyw Vectron zajęło tylko 5 lat, co było możliwe jedynie dzięki wykorzystaniu doświadczeń z 15-letniej eksploatacji lokomotyw poprzednich generacji Eurosprinter oraz EuroRunner.
Vectron nie jest produktem poddanym, jak inne lokomotywy, reżimowi klasycznej krzywej cyklu życia – modułowa konstrukcja pojazdu pozwala na dostosowywanie go do rozwoju technologii i zmieniających się wymagań rynku.
Potwierdzeniem tego jest najnowszy certyfikat WE potwierdzający zgodność pojazdu z obowiązującymi TSI dla taboru w czterech podsystemach:
- „Tabor – lokomotywy i tabor pasażerski” systemu kolei w Unii Europejskiej (TSI LOC & PAS 1302/2014 wraz ze zmianami 2016/919, 2018/868, 2019/776 i 2020/387)
- TSI „Tabor – hałas” systemu kolei w Unii Europejskiej (TSI NOI 1304/2014 wraz ze zmianą 2019/774)
- TSI „Bezpieczeństwo w tunelach kolejowych” systemu kolejowego Unii Europejskiej (TSI SRT 1303/2014 z poprawką 2019/776)
- TSI „Dostępność” systemu kolei Unii dla osób niepełnosprawnych i osób o ograniczonej sprawności ruchowej (TSI PRM 1300/2014 wraz z poprawką 2019/772).
Lokomotywy Vectron otrzymały już pierwsze zezwolenia zgodnie z IV Pakietem Kolejowym. Nowy Certyfikat WE będzie nieodłączną częścią przyszłych dopuszczeń do ruchu kolejnych lokomotyw Vectron, także w Polsce.
– Platforma Vectron z ponad 1000 sprzedanych pojazdów, w tym ponad 50 w Polsce, jest produktem dojrzałym i jest przez nas stale rozwijana i dopasowywana do zmieniających się przepisów oraz wymagań rynku. Ten rozwój, co jest unikatowym zjawiskiem w branży, wychodzi również na dobre Vectronom już wcześniej dostarczonym. Określamy tę zasadę mianem „Vectron Evolution“. To ona gwarantuje, że nasza lokomotywa jest na rynku pojazdem zawsze najbardziej aktualnym i nawet wcześniej nabyte Vectrony można doposażać w najnowsze funkcje, niedostępne jeszcze w momencie zakupu – powiedział Piotr Dybowski, dyrektor sprzedaży lokomotyw w Siemens Mobility Sp. z o.o.
– Kupujący ma gwarancję, że odbierany pojazd nie jest prototypem. Lokomotywy jesteśmy w stanie dostarczyć na polski rynek w około 13 miesięcy od podpisania umowy, a często udaje się to zrobić dużo szybciej. Vectrony są produkowane w kilkunastu wariantach, przy czym konfiguracja może być łatwo dostosowana do zamówienia, a cena zależy od wybranej konfiguracji i w każdej konfiguracji jest konkurencyjna do tego, co proponują producenci innych typów lokomotyw wielosystemowych – dodaje Piotr Dybowski.