LTG Cargo Poland, funkcjonujące pod zarządem Kolei Litewskich poinformowało o poprowadzeniu w Polsce inwestycji o łącznej wartości około 200 milionów złotych (47 milionów euro).
Według zapowiedzi taki krok ma pomóc w zdobyciu kolejnych udziałów w kolejowym rynku europejskim. W planach jest przede wszystkim ekspansja na Europę Zachodnią. Zespół w Polsce ma do tego wzmocnić jeszcze w tym roku pięćdziesięciu nowych pracowników. Poszukiwani będą specjaliści związani z szeroko pojętą logistyką.
Znaczny punkt w planach inwestycyjnych stanowi zakup nowych lokomotyw. LTG Cargo Polska chce wprowadzić do floty cztery pojazdy o charakterze wielosystemowym oraz dwa spalinowe. Pierwsza grupa lokomotyw ma trafić na zelektryfikowane polskie trasy, a lokomotywy paliwowe będą tymczasem obsługiwać linie w pobliżu granicy z Litwą, gdzie elektryfikacji jeszcze nie przeprowadzono.
LTG Cargo Poland dostrzegła w Polsce najlepszą drogę do poszerzenia usług transportowych i wzmocnienia w tym zakresie kolejnictwa – kosztem ograniczenia przewozów samochodowych. Inwestycje na terenie naszego kraju to wstęp do dalszego rozwoju transportu intermodalnego. Rozwój ten dotyczy już nie tylko Polski, ale także Niemiec czy Włoch.
Co warto wiedzieć o LTG Cargo Poland ?
Spółka, zależna od działającego na Litwie operatora AB LTG Cargo, na polskim rynku pojawiła się w 2020 roku. Głównym filarem prowadzonej przez nią działalności jest organizacja i obsługa transportu towarowego, przede wszystkim w krajach nadbałtyckich.
Polityka LTG Cargo Poland opiera się na europejskich założeniach dotyczących odpowiedzialności klimatycznej. Podmiot zobowiązał się między innymi do ograniczenia emisji zanieczyszczeń w transporcie. Ponadto spółka wprowadziła program „No paper”, którego celem jest zoptymalizowanie obsługi dokumentacyjnej i możliwa rezygnacja z wariantów papierowych.
Na uwagę zasługuje również fakt, że spółka w sposób aktywny prowadzi selekcję odpadów powstających w trakcie realizacji usług. Dużo troski przykłada także do prawidłowej i regularnej konserwacji taboru, by w odczuwalny sposób przedłużyć jego żywotność.