Wydarzenia

MAP promuje polskie rozwiązania w zakresie innowacyjnej gospodarki

Ministerstwo Aktywów Państwowych promuje polskie rozwiązania w zakresie innowacyjnej gospodarki. Resort uznaje, że nowoczesne pomysł stanowią filar polskiej gospodarki.

W opinii MAP innowacyjność to już teraźniejszość dla polskiej gospodarki. Aby pokazać z jak ciekawymi pomysłami można się spotkać w polskich przedsiębiorstwach nie trzeba wybiegać myślami daleko w przyszłość. Spółki pracują bowiem intensywnie nad wdrażaniem najnowszych rozwiązań naukowych i technologicznych, a MAP stara się te autorskie pomysły wspierać i promować.

Resort kierowany przez ministra Jacka Sasina stara się popularyzować wdrażanie innowacji ponieważ jest to klucz do rozwoju zarówno wielkich koncernów, jak i małych przedsiębiorstw działających na rynkach krajowych i zagranicznych.

Jacek Sasin, minister Aktywów Państwowych:

– Spółki Skarbu Państwa mają tego świadomość, dlatego wdrażają rozwiązania podnoszące konkurencyjność czy udoskonalające sposób produkcji. Wsparcie działań innowacyjnych jest ważnym elementem polityki właścicielskiej, którą prowadzi Ministerstwo Aktywów Państwowych.

 

Innowacyjne rozwiązania w rodzimych spółkach Skarbu Państwa są możliwe dzięki lepszemu transferowi wiedzy ze świata nauki do świata biznesu. W efekcie można budować swoją przewagę konkurencyjną poprzez:

  • podnoszenie jakości oferowanych usług i towarów,
  • modernizację zakładów przemysłowych,
  • optymalizację produkcji,
  • podnoszenie bezpieczeństwa i komfortu pracy,

Spółki Skarbu Państwa wspierają opracowywanie nowych rozwiązań w produkcji, dzięki inwestycjom w bazy badawczo-rozwojowe oraz współpraca ze znakomitymi ośrodkami naukowymi.

W obszarze transportu MAP zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu do 2050 roku ma nastąpić redukcja o 90% emisji gazów cieplarnianych. Natomiast rozkładowe podróże poniżej 500 km mają stać się neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla do 2030 roku. Polskie spółki kolejowe już rozpoczęły proces transformacji z wykorzystaniem innowacji w taborze oraz infrastrukturze.

PKP IntercityKolej Dużych Inwestycji – to największy inwestycyjny projekt polskiego narodowego przewoźnika. W ramach tego projektu, za około 19 mld zł, spółka zakupi ponad 500 nowoczesnych wagonów kolejowych, 38 składów kolejowych typu push-pull, 63 lokomotywy wielosystemowe do obsługi połączeń dalekobieżnych, a także 16 lokomotyw hybrydowych i 20 hybrydowych składów zespolonych. Zamówiony tabor będzie innowacyjny, dostosowanych do najwyższych standardów współczesnej podróży pociągiem i zapewniający komfort pasażerom.

Projekt Eco Driving – By zwiększyć efektywność energetyczną, zamontowano liczniki energii elektrycznej w ponad 300 lokomotywach i elektrycznych zespołach trakcyjnych należących do PKP Intercity. Założeniem projektu jest wypracowanie technik prowadzenia pociągu przez maszynistów, które pozwolą na obniżenie ilości zużywanej energii elektrycznej przez wszystkie pociągi prowadzone z wykorzystaniem trakcji elektrycznej. Dzięki tym działaniom przewoźnik przewiduje roczne kilkuprocentowe oszczędności wolumenu energii trakcyjnej, co przyczyni się do ochrony środowiska naturalnego.

Dodaj komentarz