Raport z Polski Wydarzenia

Maszynista – zawód czy pasja? KM i Stacja Muzeum zapraszają na debatę

16 września obchodzimy Europejski Dzień Maszynisty. Z tej okazji Koleje Mazowieckie wspólnie ze Stacją Muzeum organizują debatę pt. „Maszynista – zawód czy pasja?”.

Inicjatorem święta obchodzonego w Polsce od 1996 roku jest organizacja „Autonomiczne Europejskie Związki Zawodowe Maszynistów ALE”, która zrzesza maszynistów z różnych państw.

W Spółce „Koleje Mazowieckie – KM” sp. z o.o. pracuje obecnie 655 maszynistów (650 mężczyzn oraz 5 kobiet), co stanowi ponad 20% wszystkich pracowników. Warto dodać, że KM mają swój własny ośrodek szkoleniowy, w którym do wykonywania tego zawodu przygotowują się obecnie 74 osoby, w tym 5 pań. Dotychczas zostało zorganizowane 21 edycji szkolenia (na licencję maszynisty oraz na świadectwo maszynisty). W ramach ośrodka szkolenie ukończyły ogółem 692 osoby.

W celu przybliżenia specyfiki tej ważnej profesji 17 września o godzinie 12 w Stacji Muzeum w Warszawie zostanie zorganizowana debata pt. „Maszynista – zawód czy pasja?”. Wezmą w niej udział maszyniści KM – Patryk Działak oraz Damian Kusak. Obaj podkreślają, że jest to zawód odpowiedzialny, ale jednocześnie pasjonujący i dający ogromną satysfakcję. Często zdarza się, że jest to także tradycja rodzinna.

– Mój tata jest maszynistą, w związku z czym w domu temat kolei był i jest ciągle obecny. Do tej pracy trzeba podchodzić z zamiłowaniem, a jednocześnie z dystansem, inaczej byłoby ciężko brać na barki dużą odpowiedzialność. Na chwilę obecną czuję się zawodowo spełniony – zaznacza Damian Kusak, maszynista KM z 4-letnim stażem.

 

O tym, że czasami zupełny przypadek może zadecydować o wyborze zawodu maszynisty, a pasja przychodzi z czasem, mówi Patryk Działak, który od początku swojej drogi zawodowej związany jest z KM. W Kolejach Mazowieckich pracuje już 12 lat. Obecnie zajmuje się szkoleniem nowych maszynistów.

– Ja zacząłem wykonywać swój zawód zupełnym przypadkiem, gdyż planowałem wybranie innej drogi zawodowej. Szybko jednak udało mi się złapać bakcyla do kolei – dodaje Patryk Działak, maszynista instruktor KM.

 

Praca na stanowisku maszynisty jest związana z dużą odpowiedzialnością za zdrowie i życie nie tylko obsługi pociągu, ale przede wszystkim pasażerów. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie do zawodu oraz codzienne przestrzeganie przepisów bezpieczeństwa.

– Mam wielką przyjemność organizować wspólnie z Kolejami Mazowieckimi panel dyskusyjny „Maszynista – zawód czy pasja?”. Liczę, że odpowie on na wiele pytań osób, które zastanawiają się nad pracą „za nastawnikiem”, aby mogły świadomie podjąć decyzję o swojej zawodowej przyszłości – mówi Emilia Oleksiak, Dyrektor Stacji Muzeum.

 

Donata Nowakowska, Dyrektor Biura Rzecznika Prasowego Kolei Mazowieckich podkreśla, że współpraca ze Stacją Muzeum ciągle się rozwija. – Współpracujemy w ramach akcji „Koleją do Kultury”, wspólnie zorganizowaliśmy m.in. kolejną edycję, a w najbliższej przyszłości mamy zaplanowane kolejne wydarzenia promujące transport kolejowy.

Wszystkim Panom i Paniom maszynistom z okazji Europejskiego Dnia Maszynisty życzymy bezpiecznych służb i „samych zielonych semaforów”.

Dodaj komentarz