Lokomotywa PUTrain to projekt studentów zrzeszonych w Kole Naukowym Inżynierów Transportu Publicznego działającego na Politechnice Poznańskiej. Założenia projektu są proste: zbudować w pełni funkcjonalną lokomotywę na tor o rozstawie 10 ¼” i pojechać z nią na zawody Railway Challenge do Anglii i European Railway Challenge do Niemiec.
Zawody Railway Challenge to seria punktowanych konkurencji, które są następnie wliczane do klasyfikacji generalnej. Konkurencje dzielą się na torowe, gdzie lokomotywa jest testowana na prawdziwym torze oraz biznesowo-projektowe, sprawdzające dokumentację techniczną oraz umiejętności prezentacyjne. W kategorii Business Case Presentation, zespół po eliminacjach online zakwalifikował się do wystąpienia na żywo i zaprezentował swój projekt przed wszystkimi zespołami i ekspertami z branży. Studenci musieli udowodnić, że ich lokomotywa jest najlepszym wyborem z punktu widzenia kosztów, ergonomii, bezpieczeństwa oraz wpływu na środowisko.
Główny nacisk kładziony jest jednak na wyzwania torowe. Przed samym wyjazdem lokomotywy na tor sprawdzane są wszystkie jej systemy, przede wszystkim pod kątem bezpieczeństwa. Testy te nie są punktowane, ich przejście jest natomiast wymagane, aby wziąć udział we właściwych wyzwaniach.
Konkurencje torowe obejmują działanie różnorodnych systemów lokomotywy. Sprawdzany jest komfort jazdy, przyspieszenie czy też utrzymanie czyli wymiana zestawu kołowego na czas. Dodatkowo lokomotywa musi być wyposażona w system automatycznego zatrzymania, odzysku energii podczas hamowania oraz weryfikowana jest jej niezawodność. W ostatnich latach wprowadzono także serię konkurencji obieralnych, takich jak: umieszczenie maszynisty wewnątrz pojazdu, badania aerodynamiczne, bezprzewodowy przesył danych, sprzęg automatyczny czy też ogłaszanie pozycji pojazdu.
Historia projektu PUTrain sięga 2018 roku, kiedy to wśród członków KNITP zrodził się pomysł przygotowania własnej konstrukcji na zawody Railway Challenge, które odbywały się już od wielu lat w Angielskim Stapleford. Jeszcze w tym samym roku delegacja studentów wyruszyła w podróż do Wielkiej Brytanii aby na własne oczy przekonać się, jak wygląda formuła zawodów.
Następnie od 2019 roku studenci z Poznania co roku uczestniczą w zawodach, a od 2023 roku znajdują się w ścisłej czołówce drużyn z całego świata, kiedy to po raz pierwszy uzyskali tytuł Grand Champion wygrywając klasyfikację generalną. Od 2023 roku zespół uczestniczy także w zawodach European Railway Challenge w Niemczech, gdzie również tryumfował na najwyższych miejscach podium.
Rok 2025 okazał się być kolejnym powodem do dumy. Drużyna zaprezentowała zupełnie nowy pojazd, który wywarł niezwykle pozytywne wrażenie zarówno na sędziach jak i innych uczestnikach. Po serii konkurencji zespół PUTrain uplasował się na 4 miejscu w klasyfikacji generalnej wygrywając konkurencje aerodynamiki, maszynisty wewnątrz pojazdu i przyspieszenia. Te sukcesy i cała wiedza zdobyta podczas tegorocznych zawodów są znakomitą zapowiedzią przyszłorocznych kolejnych osiągnięć.