Tramwaje

MPK Wrocław prezentuje najnowszy tramwaj od PESA Bydgoszcz [ZDJĘCIA]

Flotę MPK Wrocław zasilił pierwszy z zakupionych 40 sztuk tramwaj Pesa Twist 146N. To pojazd zaprojektowany specjalnie dla Wrocławia przez producenta z Bydgoszczy. Pesa wyprodukowana została w 2023 roku i już niebawem pojawi się na torowiskach. Docelowo ma zastąpić wiekowe Konstale 105.

MPK Wrocław zaprezentowało nowy tramwaj od PESA Bydgoszcz.
MPK Wrocław zaprezentowało nowy tramwaj od PESA Bydgoszcz.

Wrocławskie MPK podpisało kontrakt z bydgoską PESĄ pod koniec 2021 roku. W ramach umowy, w tym roku do Wrocławia 23 tramwaje, ostatni z pierwszej puli w styczniu 2025 r. W sumie flota przewoźnika będzie liczyła 40 sztuk. Pesy mają zastąpić pojazdy, które sprawiają najwięcej problemów w utrzymaniu, czyli wiekowe już Konstale 105. Nowe tramwaje będą sprowadzane do Wrocławia stopniowo, po 2-3 w miesiącu.

Homologacja i… jazda!

Zanim wrocławianie będą mogli cieszyć się nową Pesą, pojazd musi przejść proces homologacji. Polega on na jazdach próbnych i „uczeniu się” miasta, które ma specyficzną zabudowę, pełną skrzyżowań i zakrętów.

Pesa Twist 146N – co oferuje pasażerom?

To trójczłonowy tramwaj, w którym może podróżować 200 pasażerów, w tym 40 na miejscach siedzących. Wyznaczono również miejsce dla osoby z psem przewodnikiem. Pojazd ma w 100 % niską podłogę, dzięki czemu jest przyjazny dla pasażerów. Podłoga w strefie wejść znajduje się na wysokości 35 cm, co usprawnia wymianę pasażerów, a  zamontowana w pojeździe rampa dla wózków dziecięcych i inwalidzkich pozwala korzystać z tramwaju osobom z niepełnosprawnościami, poruszającymi się na wózku inwalidzkim.

MPK Wrocław odmładza tabor

– Wrocławskie MPK plasuje się w czołówce największych miast w Polsce, jeśli chodzi o średni wiek autobusów. Najmłodszy we flocie MPK to elektryczny Mercedes-Benz eCitaro G wyprodukowany w 2023 roku. Średni wiek wrocławskich autobusów to 7 lat. Średni wiek tramwajów to dziś 16 lat – przy czym trzeba pamiętać, że żywotność tramwajów wg ich producentów to 30-35 lat – tłumaczy prezydent miasta Wrocławia Jacek Sutryk. – Odmładzamy wrocławski tabor, bo najmłodszy tramwaj to prezentowany dziś Pesa Twist 146N. Najstarsze są Konstale 105 produkowane w latach 80., a modernizowane w latach 90 i 00 chcemy sukcesywnie wymieniać na najnowsze Pesy oraz Moderusy Gamma – dodaje.

 

Pasażerowie ze szczególnymi potrzebami

– Dbałość o pasażerów ze szczególnymi potrzebami to istotny element zapewnienia dostępu do transportu publicznego dla wszystkich.  W Pesa Twist może być 1 wózek inwalidzki + 2 dziecięce lub 3 wózki dziecięce. Wszystkie ustawienia wózków dostosowane są do wymogów bezpieczeństwa – zapewnia Witold Woźny, prezes MPK Wrocław. – W przedziale pasażerskim są wygodne wandaloodporne siedzenia, antypoślizgowa wykładzina podłogowa, system dźwiękowej i wizualnej informacji dla pasażera. Na poręczach zainstalowane są ładowarki USB i dodatkowe oświetlenie poręczy dla osób niedowidzących, a nowością jest miejsce dla osoby z psem przewodnikiem – dodaje.

 

Dodaj komentarz