Pasażer Wydarzenia

Na trasę Toruń – Sierpc wyjechały pociągi. Cena biletu? Zaskakująca!

Pierwsze pociągi wyruszyły w poniedziałek na linię Toruń – Sierpc. Inauguracyjny przejazd rozpoczął Marszałek Piotr Całbecki, symbolicznie odgwizdując start. Do końca lutego pasażerowie za bilet zapłacą symboliczną złotówkę.

 Przejazd pierwszego po przywróceniu połączenia pociągu Toruń-Sierpc, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Przejazd pierwszego po przywróceniu połączenia pociągu Toruń-Sierpc, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Przewozy na tej trasie wykonuje spółka Arriva RP, przewoźnik, który razem z POLREGIO realizuje połączenia kolejowe w województwie kujawsko-pomorskim. W inauguracyjnym przejeździe udział wzięli Marszałek Piotr Całbecki oraz członkowie zarządu województwa Aneta Jędrzejewska i Sławomir Kopyść. Na pokładzie nie mogło zabraknąć włodarzy okolicznych gmin oraz wiceprezesa Arrivy Dominiki Żelazek, a także młodzieży z Technikum Kolejowego w Bydgoszczy. Na dworcu w Lipnie powitał ich starosta lipnowski Krzysztof Baranowski.

–  Ta linia zostanie w niedalekiej przyszłości gruntownie zmodernizowana, łącznie z elektryfikacją oraz przebudową dworców i budową nowych przystanków, które muszą  zostać dostosowane do obecnych potrzeb, związanych z m.in. z rozwojem podmiejskich osiedli mieszkaniowych. Będziemy rozwijać siatkę połączeń na tej linii. Prowadzimy też rozmowy z samorządem województwa mazowieckiego w kwestii przywrócenia pociągów relacji Toruń-Warszawa przez Lipno – powiedział dziennikarzom marszałek Piotr Całbecki.

 

Wyczekiwane połączenie

Pociągi do Sierpca to najważniejsza oczekiwana społecznie zmiana w nowym rozkładzie jazdy. Połączenie to obsługują codziennie trzy pary pociągów. Godziny przyjazdów i odjazdów przewoźnik ułożył tak, by pierwszy poranny skład z Sierpca przyjeżdżał do Torunia przed godziną 8, a także by zapewnić skomunikowanie z pociągami Kolei Mazowieckich w kierunku Nasielska i Kutna przez Płock.

 

Rozkład jazdy Toruń-Sierpc

Informacja o rozkładzie jazdy na liniach w całym regionie

 

13 marca reaktywujemy linię kolejową nr 201 w rejonie Borów Tucholskich. Prowadzone są też uzgodnienia w sprawie przywrócenia połączenia kolejowego Aleksandrów Kujawski – Ciechocinek, a docelowo Toruń-Ciechocinek. Samorząd województwa zakłada budowę, na bazie istniejącej siatki połączeń, dodatkowych połączeń metropolitalnych w rejonie dużych miast – Bydgoszczy, Torunia i Włocławka. Chcemy, by pociągi kursowały tam z relatywnie dużą częstotliwością. Zależy nam na finansowej partycypacji samorządów lokalnych w tych połączeniach. Dlatego połączenia metropolitalne były jednym z tematów dzisiejszego spotkania marszałka Piotra Całbeckiego z samorządowcami powiatów toruńskiego i lipnowskiego.

Na realizację wszystkich pasażerskich przewozów kolejowych objętych aktualnym rozkładem jazdy samorząd województwa przeznacza 135,7 mln złotych. W roku ubiegłym było to 90 milionów złotych. Oznacza to o 30 proc. połączeń więcej (łącznie blisko 5 milionów pociągokilometrów). Oprócz przywrócenia linii do Sierpca pozytywne zmiany obejmują zwiększenie liczby pociągów obsługujących połączenia.

Utworzenie Kujawsko-Pomorskich Samorządowych Przewozów Pasażerskich coraz bardziej realne

Dodaj komentarz