Korzyści z funkcjonowania w Grupie są proste. I mają wymiar nie tylko zewnętrzny, ale także wewnętrzny. Pamiętajmy, że organizacja to przede wszystkim ludzie, którzy w niej i dla niej pracują. Działając w pojedynkę nie bylibyśmy w stanie zapewnić im takich warunków pracy, jak w grupie, a sami pracownicy nie mieliby szansy sprawdzenia własnych umiejętności w tak różnorodnych projektach. Nasza symbioza jest świadoma i w pełni wykorzystywana. Dzięki temu zwiększyliśmy swój potencjał w docieraniu do Klienta, oferowaniu mu lepszej wartości produktów i usług, dawaniu Klientowi pewności, że niezależnie od zmieniających się warunków rynkowych, nasze możliwości są znacznie większe niż konkurencji. Istotne jest także nasze doświadczenie w wielu branżach, które nie zawsze są ze sobą ściśle związane. Ale dzięki temu nasza oferta jest faktycznie skrojona bardzo indywidualnie dla każdego Klienta, dla każdego projektu, z jednoczesnym zapewnieniem nieszablonowych rozwiązań.
Bycie częścią takiego zespołu jest niezwykłym doświadczeniem. Trzeba nauczyć się, aby być przede wszystkim wiarygodnym i pozyskać wsparcie w firmie, zanim rozpocznie się poważne zmiany, zanim wprowadzi się nowy produkt, usługę czy samą organizację na nieznane wody.
Aby nasze spółki mogły przejść do następnego etapu rozwoju, musieliśmy przezwyciężyć pewne zakorzenione wyobrażenia, które były zarówno w naszej kadrze kierowniczej, jak i w podejściu naszych Kontrahentów do takiego wielobranżowego działania. Nie jesteśmy korporacją, ale biorąc pod uwagę rozwój i rozrost spółek w Grupie Technitel konieczne stało się wprowadzenie pewnych mechanizmów korporacyjnych, które stają się niezbędne w aktywnym działaniu na rynkach branżowych.
Przejdźmy teraz do działań praktycznych. Zakres Waszych działań jest dość obszerny – które realizacje były dla Was najciekawsze, a które najtrudniejsze?
To prawda. Zakres naszych działań już teraz jest dość obszerny, ale nie zamykamy się na to co już mamy. Cały czas szukamy nowych rynków, nowych produktów, nowych grup docelowych. Trudno mi będzie odpowiedzieć na drugą część pytania, ponieważ nie dzielimy naszych realizacji na ciekawsze czy mniej ciekawe, trudne czy łatwe. Każdy projekt ma swój własny zespół wykonawczy, złożony z ekspertów w danej dziedzinie. To co ciekawe czy trudne dla jednego zespołu, nie jest dla innego, a w skali całej Grupy Technitel każde doświadczenie jest pouczające i motywujące. Jeśli jednak miałbym coś wybrać to te projekty, które przenikają się w ramach różnych branż – ostatnio najczęściej mamy takie projekty w branży kolejowej. Wymagają dużej uwagi, doskonałego przygotowania zespołów i nieszablonowego myślenia oraz szybkiego reagowania na warunki.
Mnie szczególnie zainteresowały te związane z elektromobilnością, czyli dostosowana w zasadzie do wszelkich potrzeb stacje ładowania, ponieważ łatwo je można połączyć z istniejącą infrastrukturą. Skąd pomysł i jaka jest specyfikacja?