Tramwaje

Najlepsze Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej wybrane

Miejskie Zakłady Autobusowe Sp. z o.o. w Warszawie po raz kolejny zwyciężyły w Ogólnopolskim Rankingu Najlepszych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej za rok 2023. Wśród spółek, które w swoim taborze posiadają tramwaje, pierwsze miejsce zajął Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu. Twórcami zestawienia są dziennikarze magazynu biznesowego Strefa Gospodarki –  ogólnopolskiego, niezależnego dodatku do “Dziennika Gazety Prawnej”.

Tramwaj PESA Swing / MZK Toruń (fot. By Mateuszgdynia - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94466289)
Tramwaj PESA Swing / MZK Toruń (fot. By Mateuszgdynia – Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=94466289)

Ranking Najlepszych Przedsiębiorstw Komunikacji Miejskiej prowadzony jest od lat. Jego celem jest wyróżnienie miejskich przedsiębiorstw transportowych, pokazanie inwestycji i stosowanych przez nie dobrych praktyk.

W zestawieniu twórcy brali pod uwagę m.in.

  • dane finansowe (obroty, wydatki na inwestycje),
  • wykorzystanie środków unijnych, dane techniczne (wielkość i stan taboru, liczba obsługiwanych linii i pasażerów, ceny biletów),
  • działania na rzecz lokalnej społeczności

W tym roku, ponownie, zwycięzcą została spółka Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie. Drugie miejsce zajęli ex aequo Miejski Zakład Komunikacyjny Sp. z o.o. w Opolu oraz Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Katowice Sp. z o.o. Na trzecim miejscu znalazł się Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu. Jednocześnie to najwyżej uplasowana spółka spośród wszystkich przedsiębiorstw realizujących przewozy tramwajowe.

– Cieszę się, że nasze starania przynoszą efekty, że jesteśmy doceniani także w skali ogólnopolskiej – mówi prezes MZK Zbigniew Wyszogrodzki. – Nie bylibyśmy w stanie podjąć tak wielu działań bez wsparcia funduszy unijnych. Robimy wszystko, by wykorzystać je jak najpełniej i są efekty – w tym roku m.in. oddanie do użytku nowej trasy tramwajowej. Takie wyróżnienie to jednak nie tylko nagroda, ale także zobowiązanie, Oczywiście w przyszłych latach nadal będziemy robili wszystko, co w naszej mocy, by podnieść jakość publicznego transportu w Toruniu.

 

Miejsce poza podium, wciąż jednak w czołówce najlepszych, zajął Miejski Zakład Komunikacji w Gorzowie Wielkopolskim. Na dalszych miejscach znaleźli się:

  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne Sp. z o.o. w Inowrocławiu
  • Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne „Świdnica” Sp. z o.o
  • Szczecińskie Przedsiębiorstwo Autobusowe „Dąbie” Sp. z o.o.
  • Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o. o.
  • Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o.
  • Miejski Zakład Komunikacyjny w Tomaszowie Mazowieckim Sp. z o.o.

– Po raz kolejny wzięliśmy udział w rankingu i ponownie zajęliśmy miejsce w pierwszej dziesiątce. W naszym przedsiębiorstwie – jak w każdej organizacji – sukces tworzą ludzie i w tym miejscu szczególne podziękowania należą się pracownikom za ich codzienną pracę ukierunkowaną na zapewnienie jak najwyższej jakości realizowanych przewozów – mówi dr Rafał Kupczak, Prezes Zarządu PKM w Czechowicach-Dziedzicach Sp. z o.o. – Ten sukces nie byłby również możliwy bez odpowiedzialnej i nakierowanej na rozwój polityki władz miasta. Spółka obrała drogę w kierunku przyjaznego, ekologicznego i bezemisyjnego transportu zbiorowego. Naszym celem jest, aby mieszkańcy mogli podróżować bezpiecznie, wygodnie i ekologicznie.

Dodaj komentarz