Pasażer

Niemal 190 nieprawidłowości – UTK o kontrolach pociągów w ferie

Inspektorzy Urzędu Transportu Kolejowego przeprowadzili w trakcie ferii dodatkowe kontrole pociągów, zmierzających do popularnych zimowych miejscowości. Efekt? W 568 skontrolowanych pojazdach (lokomotywach, wagonach) wykryto niemal 190 nieprawidłowości. Aż 90 związanych było z bezpieczeństwem podróży.

Inspektorzy UTK skontrolowali pociągi, kursujące do najpopularniejszych zimowych miejscowości.
Inspektorzy UTK skontrolowali pociągi, kursujące do najpopularniejszych zimowych miejscowości.

Kontrole inspektorów UTK prowadzone były od 12 stycznia do 25 lutego. Inspektorzy UTK sprawdzili 91 pociągów. Złożyło się na nie aż 568 pojazdów (lokomotywy, wagony, człony EZT), które należały do 8 przewoźników kolejowych. W trakcie swoich działań inspektorzy stwierdzili 188 nieprawidłowości. 90 z nich wiązało się z bezpieczeństwem.

– UTK miał zastrzeżenia przede wszystkim do sprawności taboru (w tym drzwi bocznych i czołowych) oraz dokumentacji pociągowej i pracowniczej (29 nieprawidłowości) – czytamy w krótkim raporcie udostępnionym na stronie Urzędu. – Inspektorzy wydali 2 decyzje wyłączające wagon z eksploatacji. 10 decyzji ograniczyło eksploatację pojazdu, a kolejne 8 nakazało natychmiastową naprawę usterek.

 

Inspektorzy sprawdzili również przestrzeganie praw pasażera. W tym obszarze wskazali łącznie 61 nieprawidłowości związanych z:

  • systemem dynamicznej informacji pasażerskiej (SDIP), w tym odpowiedniego oznaczenia relacji pociągu,
  • komfortu podróżnych, czyli czystości składów, sprawności i wyposażenia toalet, działania ogrzewania oraz oświetlenia.

Inspektorzy zwracali również uwagę na zatłoczenie pociągów.

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego prowadzi stały nadzór nad bezpieczeństwem i komfortem pasażerów. W czasie wzmożonego ruchu, który obserwujemy w ferie, święta czy wakacje, inspektorzy UTK zwiększają intensywność swoich działań i przeprowadzają dodatkowe kontrole pociągów pasażerskich. Kontrole UTK są niezapowiedziane i prowadzone przed wyruszeniem w trasę albo w trakcie jazdy pociągu.

Dodaj komentarz