Tramwaje Wydarzenia

Nowa Warszawska otwarta [ZDJĘCIA]

Ma dwa kilometry długości, łączy Pętlę Ujeścisko z al. Havla i znacznie zmienia możliwości komunikacyjne w południowo-zachodniej części Gdańska. Tramwaje wyjechały na Nową Warszawską 4 marca.

"Kulturalny Tramwaj" wjechał na Nową Warszawską (fot. Michał Ciechowski / Raport Tramwajowy)
“Kulturalny Tramwaj” wjechał na Nową Warszawską (fot. Michał Ciechowski / Raport Tramwajowy)

Kilka minut po godz. 11.30 na Nowej Warszawskiej pojawił się pierwszy tramwaj. Na przystanku czekały tłumy gdańszczan – rodzice z dziećmi, dojrzali mieszkańcy, a także miłośnicy komunikacji, którzy do Trójmiasta przyjechali z miejscowości ościennych.

W inauguracyjnym przejeździe udział wzięła także prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz, pan Jerzy, który wylicytował pierwszy przejazd na aukcji WOŚP.

– Otwarcie Nowej Warszawskiej to duża radość, warto jednak uświadomić sobie, dzięki czemu linia powstała – mówiła Aleksandra Dulkiewicz w trakcie oficjalnego otwarcia trasy.  – Ten dwukilometrowy odcinek linii tramwajowej kosztował przeszło 60 mln zł. Niemal 40 mln zł to środki pozyskane z Unii Europejskiej, z Funduszu Spójności. Bez tych pieniędzy inwestycja nie byłaby możliwa do zrealizowania.

 

Z Pętli Ujeścisko do Pętli Chełm w ciągu kilkunastu minut wyjechały cztery tramwaje.

– Dla gdańszczan przygotowaliśmy cztery składy – Tramwaj Kulturalny, w którym pisaliśmy wiersze o tramwajach, Tramwaj Sportowy, w którym można było wygrać bilety na wydarzenia sportowe, Tramwaj Gdańskich Autobusów i Tramwajów ze specjalnym quizem oraz wagon, w którym pasażerowie mogli dowiedzieć się więcej o segregacji śmieci. Tam też czekało na każdego eko koło fortuny – relacjonują organizatorzy wydarzenia.

 

Dla zebranych na Pętli Ujeścisko miłośników komunikacji miejskiej przygotowano liczne atrakcje, w tym prezentację albumu dedykowanego gdańskim tramwajom.

– Ponad 270 pojazdów prezentowanych na 160 albumowych kartach to cała tramwajowa historia miasta – od pierwszych wagonów ciągniętych przez konie po szynach prowadzących z Targu Siennego w stronę Oliwy po budowę trasy Nowa Warszawska. Ale to także historia fotografii w Gdańsku – mówili w trakcie festynu twórcy. – Co ciekawe, udało się nam policzyć, ile wagonów dotarło do naszego miasta w ciągu tych 150 lat. To aż 953 sztuki! Nie pozostało nam więc nic innego, jak wyczekiwać tego tysięcznego pojazdu.

Nowa Warszawska – budowa

Nowa Warszawska budowana była przez dwa lata. Umowę z wykonawcą podpisano w lutym 2021r., prace zaś rozpoczęły się miesiąc później. Wykonawcą było konsorcjum firm MTM Firma Budowlano-Drogowa MTM SA – Lider, Przedsiębiorstwo Usługowo Handlowe RAJBUD Sp. z o.o.– Partner.

Zakres inwestycji obejmował przebudowę fragmentu torowiska i układu drogowego na al. Havla. Na nowej linii tramwajowej zainstalowało 110 słupów trakcyjnych. Ułożono 8400 metrów bieżących szyn, a także zawieszono 4250 mb trakcji. Obok zbudowano liczącą 1350 metrów ścieżkę rowerową.

Dodaj komentarz