Inwestycje Raport z Polski

Nowe dworce w Gorzkowicach i Wilkoszewicach otwarte!

Charakteryzują się nowoczesną estetyką, współczesną formą architektoniczną, a do są tego dostępne, bezpieczne i ekologiczne. PKP SA oddały do użytku nowe dworce w Gorzkowicach i Wilkoszewicach.

Dworzec PKP Gorzkowice (fot. PKP SA)
Dworzec PKP Gorzkowice (fot. PKP SA)

Innowacyjne Dworce Systemowe

Obydwa budynki zostały wzniesione od podstaw w formule typowych, modułowych Innowacyjnych Dworców Systemowych. To nowoczesne w formie architektonicznej obiekty, odznaczające się minimalistyczną formą z dominantą w postaci ośmiometrowej wieży zegarowej. Elewacje dworca w Wilkoszewicach i Gorzkowicach są praktycznie identyczne, ale różnią się od siebie detalem, czyli kolorem wykończenia wieży zegarowej. W Gorzkowicach cegła elewacyjna posiada ceglasty kolor, a w Wilkoszewicach jest on jasnoszary.

W każdym z budynków całość funkcji dworcowych wykonawca umieścił pod wiatą. Jest ona jednocześnie zadaszeniem obiektów. Podróżni znajdą pod nią otwartą poczekalnię, osłoniętą z trzech stron, z kilkoma siedziskami. Dodatkowo zamontowano tam promienniki, których zadaniem będzie zwiększenie komfortu termicznego podróżnych oczekujących na pociąg w miesiącach jesiennych i zimowych. Pod wiatą zlokalizowano również pomieszczenie toalet, a także stojaki rowerowe i stację naprawy jednośladów. Informacja o przyjazdach i odjazdach pociągów jest wyświetlana na nowoczesnych elektronicznych tablicach. Częścią nowego dworca w Wilkoszewicach jest niewielki pawilon znajdujący się tuż obok nowej bryły. To fragment wcześniejszego budynku, który został poddany estetyzacji nawiązując stylem do bryły nowego dworca. Znajduje się w nim stanowisko dla dróżnika.

Środki z UE

 

– Dzięki zaangażowaniu Funduszy Europejskich i środków z budżetu państwa inwestujemy w nowoczesną, komfortową i bezpieczną kolej. Bardzo ważnym elementem tych zmian jest modernizacja dworców. Dworce w Gorzkowicach i Wilkoszewicach zostały zrealizowane w formule niewielkich, modułowych Innowacyjnych Dworców Systemowych – przyjaznych, funkcjonalnych, dostępnych i w pełni dostosowanych do potrzeb wszystkich pasażerów – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

 

O inwestycji mówi także przedstawiciel Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Dworce w Wilkoszewicach i Gorzkowicach to kolejny dowód na to, że konsekwentnie realizujemy postawiony cel, którym jest przyjazna kolej. Dbamy o komfort podróżnych nie tylko w dużych miastach, ale również mniejszych miejscowościach, czego przykładem są ukończone właśnie inwestycje. Jestem przekonany, że zmodernizowane dworce, infrastruktura torowa i nowoczesne pociągi sprawią, że w naszych codziennych podróżach będziemy jeszcze częściej wybierać kolej – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Pierwsze dworce w łódzkim

Dworce kolejowe w Wilkoszewicach i Gorzkowicach to pierwsze obiekty w województwie łódzkim otwarte dla podróżnych w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych.

Dworzec Gorzkowice (fot. PKP SA)
Dworzec Gorzkowice (fot. PKP SA)

– Obydwa budynki to niewielkie, nowoczesne dworce, wybudowane od podstaw, w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych. Niebawem w województwie łódzkim otwarty zostanie kolejny, nieco większy IDS, który PKP S.A. zbudowało w Rogowie – mówi Ireneusz Maślany, członek Zarządu PKP S.A.

 

Dodaj komentarz