Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Nowe Impulsy dla warszawskiej SKM [ZDJĘCIA]

Warszawska Szybka Kolej Miejska odebrała od firmy Newag dwa pierwsze Impulsy. Wkrótce spółka rozpocznie testy na torach aglomeracji. Jeden z pojazdów kursować będzie w barwach nawiązujących do symboliki europejskiej, drugi – w barwach Warszawskiego Transportu Publicznego.

Fot. NEWAG S.A.
Fot. NEWAG S.A.

Stołeczny przewoźnik docelowo odbierze 21 nowoczesnych pociągów. Koszt zamówienia to 668 mln zł.

W oficjalnej prezentacji nowych Impulsów udział wziął m.in. prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Nowe pojazdy zapewnią wygodny, ekologiczny i szybki transport w aglomeracji warszawskiej oraz więcej miejsc w godzinach szczytu. Do dyspozycji pasażerów będą: pokładowe wi-fi, ładowarki USB, miejsca na rowery, a także nowoczesny system informacji pasażerskiej i automaty biletowe. Mam nadzieję, że testy przebiegną sprawnie i nasze Impulsy 2 jeszcze w tym kwartale zabiorą na pokład pierwszych pasażerów – mówi Rafał Trzaskowski.

 

Pojazdy wyprodukowała nowosądecka firma NEWAG. Pierwszy z przekazanych pociągów jest w malaturze europejskiej. Na jego powierzchni znajduje się 12 gwiazd na granatowo-błękitnym tle. Projekt zawiera również akcenty nawiązujące do polskich barw narodowych.

– To wyraz naszej wdzięczności z obecności Polski w Unii Europejskiej. Od przystąpienia naszego kraju do Wspólnoty Warszawa pozyskała ponad 18 miliardów złotych z budżetu UE na inwestycje i rozwój, co w przeliczeniu daje ponad 10 tys. zł na jednego mieszkańca. Jesteśmy liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – pokreślił prezydent Warszawy.

 

O inwestycji warszawskiej Szybkiej Kolei Miejskiej mówił także prezes zarządu spółki.

– Wyjątkowa malatura naszego pierwszego pociągu ma podkreślić unijne dofinansowanie do projektu. To niemal 203 miliony pochodzące z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki tym środkom podniesiemy komfort podróży mieszkańców aglomeracji warszawskiej. Jednocześnie zachęcimy do rezygnacji z samochodów na rzecz ekologicznej kolei – dodaje Alan Beroud, prezes zarządu Szybkiej Kolei Miejskiej.

 

Dwusetny pojazd

 

– Pierwsza jednostka dostarczona w ramach kontraktu na dostawę 21 nowych EZT to dwusetny wyprodukowany przez NEWAG S.A. pojazd pasażerski z rodziny IMPULS. Wyróżnia się on funkcjonalnością oraz zastosowaniem zaawanso­wanych roz­wią­zań konstrukcyjnych. Jestem przekonany, że będzie równie niezawodnie służył mieszkańcom Warszawy, jak pozostałe pojazdy z Nowego Sącza. Są one eksploatowane przez Szybką Kolej Miejską w Warszawie już ponad 10 lat – mówi Józef Michalik, wiceprezes zarządu NEWAG S.A.

 

Inwestycja Szybkiej Kolei Miejskiej obejmuje 21 pojazdów. 15 złożonych z 5 członów i 6 złożonych z 4 członów, które można ze sobą łączyć w tzw. tandemy, zapewniając nawet 372 miejsca siedzące. Do dyspozycji pasażerów będą: Wi-Fi, ładowarki USB, miejsca na rowery, wózek oraz duży bagaż, a także nowoczesny system informacji i automaty biletowe. Na pokładzie znajdą się także ratujące życie defibrylatory AED.

Testy na Warszawskim Węźle Kolejowym

 

Dodaj komentarz