Raport z Polski Tabor Wydarzenia

Nowe Impulsy dla warszawskiej SKM [ZDJĘCIA]

Warszawska Szybka Kolej Miejska odebrała od firmy Newag dwa pierwsze Impulsy. Wkrótce spółka rozpocznie testy na torach aglomeracji. Jeden z pojazdów kursować będzie w barwach nawiązujących do symboliki europejskiej, drugi – w barwach Warszawskiego Transportu Publicznego.

Fot. NEWAG S.A.
Fot. NEWAG S.A.

Stołeczny przewoźnik docelowo odbierze 21 nowoczesnych pociągów. Koszt zamówienia to 668 mln zł.

W oficjalnej prezentacji nowych Impulsów udział wziął m.in. prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

– Nowe pojazdy zapewnią wygodny, ekologiczny i szybki transport w aglomeracji warszawskiej oraz więcej miejsc w godzinach szczytu. Do dyspozycji pasażerów będą: pokładowe wi-fi, ładowarki USB, miejsca na rowery, a także nowoczesny system informacji pasażerskiej i automaty biletowe. Mam nadzieję, że testy przebiegną sprawnie i nasze Impulsy 2 jeszcze w tym kwartale zabiorą na pokład pierwszych pasażerów – mówi Rafał Trzaskowski.

 

Pojazdy wyprodukowała nowosądecka firma NEWAG. Pierwszy z przekazanych pociągów jest w malaturze europejskiej. Na jego powierzchni znajduje się 12 gwiazd na granatowo-błękitnym tle. Projekt zawiera również akcenty nawiązujące do polskich barw narodowych.

– To wyraz naszej wdzięczności z obecności Polski w Unii Europejskiej. Od przystąpienia naszego kraju do Wspólnoty Warszawa pozyskała ponad 18 miliardów złotych z budżetu UE na inwestycje i rozwój, co w przeliczeniu daje ponad 10 tys. zł na jednego mieszkańca. Jesteśmy liderem w pozyskiwaniu funduszy unijnych w całym regionie Europy Środkowo-Wschodniej – pokreślił prezydent Warszawy.