Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Nowe przystanki Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej na Podkarpaciu

W poniedziałek, 13 czerwca br. na linii kolejowej nr 91 z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska rusza budowa kolejnych dwóch przystanków. Trzy takie obiekty powstaną też przy linii nr 71 z Rzeszowa do Kolbuszowej. Łącznie Podkarpacie wzbogaci się o 14 nowych przystanków kolejowych, które poprawią funkcjonalność Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Pociąg PKA na stacji Rzeszów Główny (fot. Kamil Mergel / PKP PLK)
Pociąg PKA na stacji Rzeszów Główny (fot. Kamil Mergel / PKP PLK)

Na trasie kolejowej z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska nowe lokalizacje przystanków to Sędziszów Małopolski Wschodni oraz Rzeszów Północny Baranówka. Nad dwoma obiektami Rzeszów Dworzysko i Rzeszów Wschodni trwają już prace. Łącznie na linii 91 podróżni zyskają lepszy dostęp do kolei dzięki czterem nowym przystankom.

Przystanek Sędziszów Małopolski Wschodni zostanie zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia pod torami przy ul. Księżomost. Dwa wysokie, 200 m perony z elementami małej architektury zapewnią komfort podróżnym. Komunikację na perony ułatwią bezpieczne, ogrodzone dojścia w postaci chodników.

Przystanek Rzeszów Północny Baranówka, który także będzie miał dwa perony, przewidziano w rejonie wiaduktu kolejowego nad ul. Miłocińską.

Linia nr 71

Na linii nr 71 z Rzeszowa do Kolbuszowej rozpocznie się budowa trzech nowych obiektów: Kolbuszowa Górna, Głogów Małopolski Osiedle Niwa i Rzeszów Północny. Dodatkowe miejsca zatrzymywania się pociągów zwiększą dostępność komunikacyjną mieszkańców.

Nie tylko polepszy się dostęp do transportu kolejowego, ale dzięki prowadzonym pracom poprawią się warunki przejazdów szybką koleją aglomeracyjną. Zakres robót na trasie Rzeszów – Kolbuszowa obejmie również budowę dodatkowych peronów na stacji Kolbuszowa i na przystanku Zaczernie oraz dwóch mijanek.

  • Przystanek Kolbuszowa Górna – znajdzie się w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego w ciągu drogi Kolbuszowa Górna – Wojków.
  • Głogów Małopolski Osiedle Niwa – lokalizację przystanku zaplanowano wzdłuż drogi krajowej w rejonie przejazdu kolejowo-drogowego, w ciągu ul. Jana Pawła II.
  • Przystanek Rzeszów Północny – zostanie wybudowany w pobliżu przejazdu kolejowo-drogowego przy ul. Miłocińskiej.

W związku z pracami szykują się czasowe utrudnienia i zmiany w organizacji ruchu pociągów. Informacje o zmianach uwzględnione zostały z wyprzedzeniem w rozkładzie jazdy. Od 12 czerwca przewidziano zastępczą komunikację autobusową za 10 pociągów Polregio na odcinku Rzeszów Główny – Sędziszów Małopolski. Autobusy zastępcze przewidziano również na jednotorowej trasie Rzeszów – Kolbuszowa, w tym do końca lipca br. na odcinku Głogów Młp. – Kolbuszowa, a od 1 sierpnia do 3 września na odcinku Kolbuszowa – Rzeszów Główny. Szczegółowe informacje są w aplikacji i na https://portalpasazera.pl/.

Jak wyglądają prace nad kolejnymi przystankami?

Oprócz czterech nowych przystanków na linii z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska oraz trzech w stronę Kolbuszowej, dostępność komunikacyjną zwiększą nowe obiekty również na innych trasach, wykorzystywanych przez Podmiejską Kolej Aglomeracyjną. Na linii z Rzeszowa do Strzyżowa w budowie są przystanki: Rzeszów Galeria, Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego, Boguchwała, Lutoryż i Żarnowa.

Kolejne inwestycje w Podmiejską Kolej Aglomeracyjną

Polskie Linie Kolejowe wybudują blisko 5 km połączenie do lotniska w Jasionce z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie będzie przystanek Park technologiczny.

Dodaj komentarz