Konferencja Tramwaje

Nowe technologie w branży tramwajowej

W jakim kierunku rozwija się dziś branża szynowego transportu miejskiego? Z jakich technologii i nowoczesnych rozwiązań korzystają przewoźnicy? O tym rozmawiali w trakcie konferencji „Nowoczesne Technologie dla Tramwajów” przedstawiciele zakładów komunikacyjnych, producentów taboru tramwajowego i dostawców komponentów.

Współorganizatorem wydarzenia firmy HARTING – wiodącego na świecie producenta w zakresie technik łączeniowych stosowanych w transporcie szynowym – był wydawca „Raportu Tramwajowego” – Polska Izba Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei. Referat wprowadzający do tematu konferencji wygłosił ekspert ds. transportu – dr inż. Piotr Bojar, Prezes MZK Bydgoszcz.

Transport publiczny musi być niezawodny – mówił. – Bydgoszcz jest miastem specyficznym, ponieważ funkcjonują tu dwaj operatorzy tramwajów. Dlatego też podejmujemy się działań, które sprawią, że tramwaj stanowić będzie sztywną oś transportową miasta. Realizujemy to wyzwanie poprzez szereg inwestycji. Aktualnie w budowie jest przeprawa drogowo-tramwajowa przez Brdę, w ciągu ul. Łęczyckiej. Choć teraz przysparza ona sporo problemów komunikacyjnych, w przyszłości znacznie ułatwi ruch w Bydgoszczy.

 

Analiza bezpieczeństwa transportu szynowego

Piotr Bojar w swoim wystąpieniu zawarł analizę bezpieczeństwa systemu transportu szynowego w miastach. Przedstawił najnowsze badania dotyczące zdarzeń z udziałem tramwajów i ludzi, omawiając m.in. wpływ pogody na bezpieczeństwo przejazdu oraz stan fizyczny i psychiczny motorniczego (szczegółowe opracowanie zagadnienia dostępne w artykule „Ocena wpływu czynników wymuszających na bezpieczeństwo procesu transportowego”, opublikowanym w tym wydaniu „Raportu Tramwajowego”). Wprowadzenia do tematu dokonali także Mariusz Matejczyk, Dyrektor Zarządzający HARTING Polska Sp. z o.o., Piotr Kacperczyk, Menadżer Produktu Electronics i Marek Juchimiuk, Menadżer Produktu Electric. Zaprezentowali oni temat „Rozwiązania łączeniowe dedykowane dla rynku tramwajowego z zakresu elektryki i elektroniki”.

O rozwiązaniach dedykowanych pojazdom szynowym mówił zaś Daniel Żuchowski, PlanT Manager HCS. Inwestycje i nowe rozwiązania w branży miejskiego transportu szynowego zaprezentowali przedstawiciele firmy Pixel – Prezes Zarządu Sławomir Jankowski oraz Dariusz Wittkowicz – Generalny Dyrektor Sprzedaży.

– Tworzymy nasze rozwiązania w technologii e-papier – mówił Dariusz Wittkowicz, omawiając zagadnienia związane z systemami informatycznymi i elektronicznymi w transporcie publicznym. – Stosujemy je zarówno w pojazdach, jak i na przystankach. Posiadamy także rozwiązania, które ułatwią wykonywanie takich czynności, jak płatności za bilety komunikacji miejskiej – bez znajomości taryfy. Przed nami duży projekt – będziemy instalować w pojazdach tysiąc nowoczesnych kasowników, umożliwiających płatność za przejazdy kartą.

 

O technologii stosowanej w pojazdach szynowych – systemach informacji pasażerskiej mówił również Sylwester Maźnio – Z-ca Dyrektora Działu Rozwoju w firmie ENTE.

Na bydgoską konferencję przyjechał Przemysław Wilkopolan, Kierownik Działu Konstrukcyjnego Modertrans Poznań. Gościom wydarzenia przedstawił nie tylko historię spółki i jej profil działalności, ale także stosowane rozwiązania konstrukcyjne oraz nowy oddział spółki.

Dodaj komentarz