global Wydarzenia

Nowy terminal pod dworcem Grand Central otwarty!

Pod najsłynniejszym dworcem kolejowym w Nowym Jorku otwarto nowy terminal przesiadkowy. Według Zarządu Transportu Metropolitalnego Grand Central Madison to największy pasażerski terminal kolejowy w USA, który powstał po 1959 roku. Koszt prac to ok. 12 mld dolarów.

Grand Central, Nowy Jork - najsłynniejszy kolejowy dworzec świata
Grand Central, Nowy Jork – najsłynniejszy kolejowy dworzec świata

Terminal zlokalizowany jest 15 kondygnacji pod stacją Grand Central. Łączy Long Island z Manhattanem i stanowi nowy przystanek na trasie kolei podmiejskiej Long Island Rail Road (LIRR). Zgodnie z założeniami, każdego dnia skorzystać ma z niego 160 tys. pasażerów.

Prace przy Grand Central Madison

Budowę terminala rozpoczęto przeszło 60 lat temu. Kontynuację prac pokrzyżowały względy ekonomiczne. Inwestycję więc wstrzymano. Ponownie przystąpiono do budowy w roku 2001, jednak i w tym czasie nie brakowało problemów. Wzrosły przede wszystkim koszty – z ok. 3,5 mld dolarów do 12 mld.

Inwestycję jednak udało się dokończyć. Według kontraktu, pierwsi pasażerowie skorzystać mieli z Grand Central Madison jeszcze w 2022 r. Termin oddania inwestycji, z uwagi na problem z ogrzewaniem, chłodzeniem i wentylacją, przesunięto na początek 2023 r.

Obecnie na terenie terminala znajdują się m.in. sklepy i restauracje. Całość ozdobiona została mozaikami, wykonanymi m.in. przez Yayoi Kusama i Kiki Smith.

Dodaj komentarz