Wydarzenia

Oficjalne otwarcie linii metra Elizabeth [FILM + ZDJĘCIA]

We wtorek 24 maja 2022 r. londyńska linia metra, nazwana na cześć królowej Elżbiety II, została oficjalnie otwarta. Długo wyczekiwana inwestycja zwiększy możliwości komunikacji miejskiej w stolicy.

Tłumy na stacji metra, chwilę po uruchomieniu nowej linii (fot. Transport for London / Twitter)
Tłumy na stacji metra, chwilę po uruchomieniu nowej linii (fot. Transport for London / Twitter)

Prace nad linią prowadzono od 2009 r. Pierwotnie zakładano, że linia wejdzie do użytku w 2018 r., lecz w wyniku trudności konstrukcyjnych otwarcie przesunięto na 2022 r.

Historyczne wydarzenie

Oficjalne otwarcie linii Elizabeth wzbudziło podekscytowanie wśród londyńczyków. Przed stacją Paddington utworzyła się kolejka, która z minuty na minutę powiększała się.

Pierwszy kurs linii odbył się o godzinie 6.31, a do godziny 10.00 na pokład metra wsiadło 130 tys. osób. Burmistrz Sadiq Khan uznał, że to historyczne wydarzenie.

 

 

 

– Nowa linia metra pomoże zmienić życie w Londynie poprzez radykalną poprawę połączeń transportowych, skrócenie czasu podróży, zapewnienie dodatkowej przepustowości oraz dzięki nowym, przestronnym stacjom – mówi Andy Byford, komisarz ds. transportu w Londynie.

 

O linii elizabeth

Jak już pisaliśmy, realizacja projektu kolejowego wyniosła 24 mld dolarów. Łączna długość torów to ponad 100 km, a najdłuższa podróż potrwa 45 min. Linia Elizabeth będzie się zatrzymywać na 41 stacjach.

Przewiduje się, że Transport for London uzyska prawie 500 mln funtów przychodów rocznie w latach 2022/2023 dzięki linii Elizabeth. Z kolei w latach 2024/2025 przychód ma wynosić 1 mld funtów.

Siemens Mobility opracował system sygnalizacji, a także kontroli CBTC, który umożliwi wysoką częstotliwość oraz pozwoli na zautomatyzowane prowadzenie ruchu pociągów na centralnym odcinku linii Elizabeth.

– Jesteśmy dumni, że wiele z naszych technologii zostało opracowanych i przetestowanych w Wielkiej Brytanii – mówi Michael Peter, prezes Siemens Mobility

 

Zanim jednak londyńczycy będą mogli w pełni cieszyć się nową kursującą linią muszą zostać przeprowadzone testy, a także aktualizacje oprogramowania, które potrwają do jesieni. Przez czas trwania prac pociągi będą kursowały od poniedziałku do soboty w godzinach 6.30 – 23.00.

Film z pierwszego pociągu:

Dodaj komentarz