Piętnasty już raz, w dniach 18-20 października br., w Domu Kultury Kolejarza w Krakowie, spotkali się twórcy amatorzy związani ze środowiskiem kolejowym, prezentując swoje prace artystyczne.
Imprezę po raz piętnasty otworzył gospodarz tego spotkania – prezes Kolejowego Towarzystwa Kultury Kazimierz Jarosz w obecności Prezesa Stowarzyszenia Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury Ryszarda Masłowskiego oraz Dyrektora Domu Kultury w Krakowie Józefa Bylicy jak również licznie przybyłych zaproszonych gości i uczestników OPAK. W tym roku sześćdziesięciu pięciu twórców przedstawiło swoje dzieła w różnych technikach malarskich oraz obrazy wyszywane, na liściach, jajach strusich, hafty, rzeźby, wydawnictwa z poezją, kroniki i albumy fotograficzne, rękodzieło z papieru; bukiety, malowane jaja i inne wymyślne cudeńka. Hasłem przewodnim XV OPAK było „Miejsce NIEPODLEGŁEJ w mojej twórczości”.
Tegoroczny XV OPAK miał bardzo uroczystą oprawę. Z okazji 100-lecia niepodległości Polski, Kolejowe Towarzystwo Kultury z siedzibą w Krakowie, Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz” w Warszawie wspólnie z Fundacją Grupy PKP ogłosiło II-gi Ogólnopolski Konkurs Plastyczny pt. „KOLEJ W NIEPODLEGŁEJ 1918 – 2018” oraz Wystawę Fotografii Kolejowej ze zbiorów rodzinnych i jednostek kolejowych pt. ,,KOLEJ U PROGU NIEPODLEGŁOŚCI‘1918 I W PIERWSZYCH LATACH ODRODZONEJ POLSKI”. Wystawa fotografii uzupełniona została przez organizatorów o eksponaty dawnego wyposażenia kas kolejowych, biur, plakaty niemiecko-polskie, obwieszczenia czy ubiór kolejarza. Te ostatnie to „obiekty” udostępnione przez Komendę Regionalną Straży Ochrony Kolei w Krakowie. W trakcie trwania wydarzenia prezentowane były filmy będące starymi kronikami z życia kolei polskich dostarczone przez Stację Muzeum w Warszawie.
Trzecim wspólnym elementem OPAK było otwarcie, zainicjowanej przez Krzysztofa Knapika Prezesa Związku Zawodowego Kolejarzy Małopolski, wystawy poświęconej obchodom 100-lecia powstania Związku Zawodowego Kolejarzy tj. uroczysta akademia uświetniona przez Przewodniczącego Federacji ZZK Stanisława Stolorza i Senatora RP Jerzego Fedorowicza. Historię powstania i rozwoju ZZK na ziemi Małopolskiej przedstawił komendant Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Krakowie dr Kazimierz Mazur. Wygłoszony przez niego referat w bardzo wyraźny sposób uświadomił zebranym, powiązanie wyzwolenia Polski po 123 latach rozbioru, z czynnym udziałem kolejarzy Małopolski w tym wydarzeniu. Również ruch związkowy kolejarzy miał bardzo duży udział w wydarzeniu, którego celem było uzyskanie wolności Polski. W trakcie uroczystości Przewodniczący Stanisław Stolorz dokonał wręczenia medali 100-ecia ZZK oraz jako Kanclerz Kapituły konkursu „KOLEJOWY ZŁOTY LAUR” nagród za twórczość i upowszechnianie kolejowej kultury. Nagrody za 2018 rok otrzymali: Mikołaj i Zofia Bialikowie z Wrocławia (za twórczość literacką i artystyczne przetwarzanie tkanin oraz wielką pasję w dziele integracji i popularyzacji kolejowej kultury), Zofia Zimny z Bydgoszczy (za osiągnięcia w dziedzinie malarstwa i wspaniałą osobowość artystyczną) i Przewodnicząca Komisji Kultury Stow. KSTiK Kolejarz Maria Ogonowska z Warszawy (za upowszechnianie kultury w środowisku kolejowym. Konkurs, organizowany od 2011 roku, został zainicjowany przez Stanisława Stolorza Przewodniczącego Federacji ZZP PKP, która jest fundatorką nagród.
W trakcie XV-tych Prezentacji, tradycyjnie kolejowi artyści amatorzy mieli okazję wymienić swoje poglądy artystyczne i wspólnie podyskutować na temat sztuki z profesjonalistami z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Prezentacjom w trakcie OPAK 2018 towarzyszyło, poznanie aktualnych wydarzeń związanych z historią sztuki odbywających się w Krakowie. W tym roku organizatorzy zapewnili spotkanie z kustoszem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa Leszkiem Sibilą, który oprowadzał i opowiadał o wystawie pt. „Lucjan Rydel – Pan wiecznie Młody”. Uświetnieniem wieczoru artystycznego był występ pieśni patriotycznych Zespołu Kameralnego „PRO ARTE” z Domu Kultury Kolejarza w Krakowie, pod kierunkiem artystycznym Pani Aleksandry Polak. Obecna w Krakowie przedstawicielka Fundacji Grupy PKP Pani Krystyna Chrapek tak określiła odbywające się spotkanie kolejarzy i emerytów – XV OPAK: „Poddałam się atmosferze radości wynikającej z corocznego spotkania artystów-kolejarzy. Podziwiałam różnorodność ich talentów oraz prace, których tematem przewodnim było 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.”
Tradycją OPAK’u tej unikalnej imprezy, jest przede wszystkim propagowanie twórczości artystycznej kolejarzy poprzez umożliwienie im wspólnego spotkania i zaprezentowanie swojej pracy. Znaczy zespół ludzi, którzy pracując w zawodzie kolejarskim, znajduje równocześnie czas na uprawianie i rozwijanie swoich artystycznych pasji, reprezentuje cały przekrój firm kolejowych. Wszystkim gościom wręczony został dyplom uczestnictwa i specjalny informator
z nazwiskami tegorocznych uczestników oraz liczne pamiątki z Krakowa.
W trakcie krakowskiego OPAK, drugi już rok z rzędu, mieliśmy możliwość zapoznania się pracami laureatów ogólnopolskiego konkursu plastycznego. Na tegoroczny, pt. „KOLEJ W NIEPODLEGŁEJ 1918 – 2018” wpłynęło 114 prac w różnych technikach plastycznych. Komisja konkursowa w składzie: Magdalena Maria Lis Artysta plastyk ASP Kraków, Maria Ogonowska Stowarzyszenie Krzewienia Sportu, Turystyki i Kultury „Kolejarz”, Witold Sochacki KTK Kraków – przyznało nagrody następującym artystom: Sylwii Ściborak, Jolancie Rodak i Natalii Piękoś oraz liczne wyróżnienia.