Raport z Polski Wydarzenia

Przyszli kolejarze rozpoczęli naukę w 47 szkołach

Przyszli dyżurni ruchu, , automatycy sterowania ruchem, kolejowi specjaliści dróg i mostów oraz elektroenergetycy transportu szynowego rozpoczęli 1 września naukę w szkołach, z którymi współpracują PKP Polskie Linie Kolejowe. Podczas nauki mają zapewnione praktyki na kolei, a najlepsi comiesięczne stypendia. PLK współpracują z 47 szkołami kształcącymi na kierunkach kolejowych.

PKP Polskie Linie Kolejowe
Fot. Izabela Miernik / PKP PLK

Od września uczniowie 47 szkół, z którymi współpracują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., będą zdobywać wiedzę i umiejętności na kierunkach – technik transportu kolejowego, technik budownictwa kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik elektroenergetyk transportu szynowego oraz technik teleinformatyk. PLK chcą zyskać profesjonalnie przygotowanych pracowników i zapewnić płynne przekazywanie wiedzy oraz doświadczenia zawodowego.

– Budujemy nowoczesną kolej, dzięki modernizacji kolejowych szlaków, montażowi systemów i urządzeń komputerowych oraz poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań. Do tych działań potrzebujemy kadry specjalistów, dlatego od kilku lat rozwijamy współpracę ze szkołami. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zapewnią wsparcie w edukacji zawodowej oraz atrakcyjne stanowiska pracy i rozwój zawodowy – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Zainteresowanie kierunkami kolejowymi systematycznie rośnie. Zwiększa się liczba szkół, które podjęły współpracę z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi S.A. i otwierają kierunki związane z koleją. W bieżącym roku do współpracy dołączył Zespół Szkół w Sędziszowie. Uczniowie będą się kształcić na kierunku technik transportu kolejowego.

Na współpracę z PLK zdecydowały się w ubiegłym roku m.in.: Technikum Kolejowe im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. T. Kościuszki w Rybniku. W placówkach uczą się przyszli dyżurni ruchu, automatycy sterowania ruchem, kolejowi specjaliści budowania i utrzymania dróg kolejowych oraz elektroenergetycy transportu szynowego.

Warto postawić na kolejową karierę

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. inwestują w edukację przyszłych kolejarzy. Uczniowie mają zapewnioną praktykę zawodową u boku wykwalifikowanych pracowników. Przewidziano też doskonalenie wiedzy i umiejętności na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Spółka pomaga także szkołom w wyposażaniu pracowni i przy tworzeniu zaplecza dydaktycznego. Lekcje przedmiotów zawodowych prowadzą nauczyciele z doświadczeniem kolejowym.

Najlepszym uczniom wypłacane są comiesięczne stypendia. W bieżącym roku skorzysta z nich 272 uczniów – to o ponad 20 więcej niż przed rokiem. W poprzednim roku stypendia od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. otrzymywało 249 uczniów.

Na potrzeby szkolnych pracowni zawodowych PLK przekazują elementy infrastruktury kolejowej np. urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy oraz inne pomoce edukacyjne. Dzięki temu młodzież może poznać narzędzia, które są niezbędne w ich przyszłej pracy. Zarządca infrastruktury przekazał w sierpniu na rzecz szkół: Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Tarnowskich Górach, Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. Tadeusza Kościuszki w Rybniku, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, tablice edukacyjne, których tematyka związana jest z prowadzeniem ruchu pociągów oraz sygnalizacją kolejową.

Dodaj komentarz