global Tramwaje

PESA Bydgoszcz dostarczyła do Iasi pierwsze tramwaje

Pierwsze dwa z 16 tramwajów PESA Bydgoszcz dla Iasi dotarły do Rumunii. Produkcja pojazdów realizowana jest zgodnie z planem.

Iasi, stolica regionu i drugie co do wielkości miasto Rumunii, ma ponad 300 tysięcy mieszkańców. To jedno z najstarszych i historycznie najważniejszych miast leżących na skrzyżowaniu szlaków handlowych w tej części Europy. Jest znaczącym ośrodkiem uniwersyteckim, kulturalnym i technologicznym. Swoje siedzimy i centra badawcze ma w Iasi wiele globalnych firm branży IT, a liczba miejsc pracy w tym sektorze stale rośnie i szacuje się, że w najbliższych latach osiągnie poziom ponad 30 tysięcy zatrudnionych. Miasto konsekwentnie stawia na ekologiczny transport, a każdego dnia pasażerów wozi ponad 120 tramwajów. Po modernizacji infrastruktury władze zdecydowały się na zakup nowoczesnego  taboru.

Burmistrz Iasi przyglądał się produkcji tramwajów PESA Bydgoszcz dla Rumunii [ZDJĘCIA]

Pesa wygrała przetarg na dostawę 16 tramwajów dla Iasi w 2020 roku. Produkcja pojazdów trwa, a pierwszy dwa Swingi są już na miejscu. Bydgoska firma zaoferowała Iasi pięcioczłonowy tramwaj Swing na bazie modelu 122 NaŁ-10, który dostosowano do potrzeb i specyfiki rumuńskiego miasta. Pojazd ma 30,5 m długości, może jednocześnie przewozić 239 pasażerów, w tym 58 na miejscach siedzących.

– Bardzo się cieszę, że to właśnie Pesa dostarczyła pierwsze od 44 lat nowoczesne tramwaje do historycznej stolicy Rumunii jaką jest miasto Iasi. Kontrakt jest realizowany zgodnie z założonym harmonogramem a pierwsze pojazdy zostały przywiezione do Rumunii już po 13 miesiącach od daty podpisania umowy. Przewidujemy, że po dozbrojeniu pojazdów oraz pozytywnych testach rozruchowych już we wrześniu 2021 mieszkańcy Iasi będą mogli podróżować nowoczesnymi, w 100% niskopodłogowymi i komfortowymi pojazdami Pesa SWING 122NaJ – powiedział Łukasz Daszkiewicz Szef Sprzedaży Lekkich Pojazdów Szynowych PESA.

Dodaj komentarz