Tabor Wydarzenia

PESA unowocześni wagony PKP Intercity

PESA Bydgoszcz przeprowadzi naprawę na piątym poziomie utrzymania (P5) 59 wagonów serii 152A i 154A, należących do PKP Intercity. Umowę w tej sprawie obie spółki podpisały w trakcie międzynarodowych targów kolejowych InnoTrans w Berlinie. Kontrakt opiewa na kwotę 376 mln zł.

Do podpisania umowy doszło w trakcie berlińskich targów kolejowych InnoTrans (foto: PESA / Der Blitz​)
Do podpisania umowy doszło w trakcie berlińskich targów kolejowych InnoTrans (foto: PESA / Der Blitz​)

Bydgoski producent taboru szynowego podzieli prace na dwa etapy. W pierwszym z nich zostanie wykonana naprawa na 5. poziomie utrzymania z zachowaniem zasadniczych parametrów eksploatacyjnych 24 wagonów osobowych typu 152A i 35 wagonów 154A. Podczas drugiego etapu, po 18 miesiącach eksploatacji, wagony przejdą przegląd na 3. poziomie utrzymania

– Bardzo sprawnie realizujemy naszą strategię taborową. Z planowanych na lata 2017-2023 wydatków w wysokości 7 mld zł zakontraktowaliśmy już ponad 6,4 mld zł. W 99 proc. to są umowy z polskimi producentami, z czego bardzo się cieszymy. W 2030 roku chcemy wejść na poziom 88 mln pasażerów rocznie, w czym pomogą nam takie inwestycje, jak ta realizowana we współpracy z bydgoską spółką. Wyremontowane pojazdy będą służyć pasażerom w całej Polsce – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.