Inwestycje Raport z Polski

PGE Energetyka Kolejowa i Koleje Mazowieckie rozwijają infrastrukturę do ładowania szynowych pojazdów hybrydowych

PGE Energetyka Kolejowa, spółka z Grupy PGE, oraz Koleje Mazowieckie podpisały list intencyjny o współpracy na rzecz rozwoju infrastruktury do ładowania szynowych pojazdów hybrydowych. To kolejny wspólny projekt spółek, który wspiera optymalizację wykorzystania energii na kolei.

Fot. nadesłane
Fot. nadesłane

PGE Energetyka Kolejowa i Koleje Mazowieckie, mając na celu poprawę efektywności energetycznej na kolei i podnoszenie jakości świadczonych przez sektor usług, będą współpracować nad rozwojem infrastruktury ładowania szynowych pojazdów hybrydowych.

Napędy hybrydowe stają się realną alternatywą dla napędów spalinowych także na kolei. Pociągi tego typu mogą jeździć zarówno korzystając z energii trakcyjnej, jak również – na odcinkach niezelektryfikowanych – posiłkując się energią
z wewnętrznych baterii. Rozwiązania hybrydowe stanowią zatem pomost do całkowitego przejścia taboru kolejowego na czyste napędy.

Współpraca PGE Energetyka Kolejowa i Kolei Mazowieckich będzie skoncentrowana na budowie niezbędnej infrastruktury umożliwiającej ładowanie szynowych pojazdów elektryczno-akumulatorowych w Chorzelach i Sierpcu. Dzięki stanowiskom ładowania pociągi kursujące na trasach OstrołękaChorzele oraz Sierpc – Płock z możliwością obsługi SierpcNasielsk, docelowo nie będą musiały korzystać z trakcji spalinowej.

– Jestem przekonany, że nasze wspólne działania zaowocują rozwiązaniami, które zoptymalizują wykorzystanie energii u mazowieckiego przewoźnika oraz pomogą wyeliminować emisję setek ton CO2 – powiedział Sylwester Szczensnowicz, prezes PGE Energetyka Kolejowa.

 

W ocenie Roberta Stępnia, prezesa Kolei Mazowieckich, wdrażane rozwiązania przyczynią się do dalszego rozwoju spółki i podniesienia jakości świadczonych usług.

– Dzięki wymianie wiedzy i doświadczeń będziemy w stanie wdrażać przedsięwzięcia, które  będą kluczowe  do wprowadzania zmian i unowocześniania całego sektora kolejowego, co z pewnością zostanie docenione przez naszych pasażerów – powiedział.

 

PGE Energetyka Kolejowa oferuje kompleksowe dostawy energii dla sektora kolejowego.

– Naszym naturalnym obszarem działania jest dostawa energii elektrycznej do sieci trakcyjnej oraz sprzedaż oleju napędowego poprzez sieć kolejowych stacji tankowania. Profil naszych usług nie jest jednak zamknięty – jesteśmy w stanie zaoferować nowoczesne rozwiązania także w zakresie kolejowych stacji ładowania, czy też stacji tankowania wodorem – wyjaśnia Piotr Obrycki, Dyrektor Biura Badań i Rozwoju w PGE Energetyka Kolejowa.

 

Jak podkreśla Czesław Sulima, Członek Zarządu i Dyrektor Eksploatacyjny Kolei Mazowieckich, spółka chce aby oferowane przez nią połączenia pozostały pierwszym wyborem dla tysięcy pasażerów w regionie.

– Aby działać efektywnie stawiamy na innowacyjne rozwiązania, takie jak szynowe pojazdy hybrydowe. Koleje Mazowieckie jako pierwszy przewoźnik w Polsce decyduje się na ich włączenie do swojej floty pojazdów kolejowych – powiedział.

 

Obie spółki realizują wspólne inicjatywy działając w Centrum Efektywności Energetycznej Kolei, a także w ramach projektu Zielona Kolej.

Dodaj komentarz