Otwarcie postępowania sanacyjnego, wprowadzenie niezbędnych oszczędności oraz pozyskanie nowych, wielomilionowych kontraktów przewozowych – to główne osiągnięcia Zarządu PKP Cargo S.A. w restrukturyzacji. Zarząd podsumował minione 9 miesięcy pracy.
– Minione dziewięć miesięcy to czas wytężonej pracy. Naszym celem było przywrócenie Spółce stabilnej kondycji finansowej i pozycji, umożliwiającej jej konkurowanie na rynku kolejowych przewozów towarowych. Rok zamykamy kilkoma kamieniami milowymi – rozpoczęciem procesu sanacji i restrukturyzacji, a także zakończeniem i rozliczeniem procesu zwolnień grupowych. Dziś spółka jest już w lepszej kondycji niż w kwietniu br., gdy była na granicy wykolejenia się. Dokładaliśmy w Zarządzie wszelkich starań, by postawić ją na dobre tory i choć wiele już zostało osiągnięte, przed PKP CARGO stoi jeszcze szereg wyzwań – mówi dr Marcin Wojewódkap.o. Prezesa Zarządu PKP CARGO S.A. w restrukturyzacji
Dziewięć miesięcy temu, 26 kwietnia 2024 roku Monika Starecka, Paweł Miłek oraz dr Marcin Wojewódka zostali oddelegowani z Rady Nadzorczej do pełnienia obowiązków w Zarządzie PKP CARGO. Ich misją było uratowanie Spółki i 10 000 potrzebnych miejsc pracy. Spółka znajdowała się wówczas w bardzo złej kondycji, wręcz na granicy wypłacalności, po latach fatalnego zarządzania i politycznie motywowanych decyzji. Zadłużenie PKP CARGO S.A. przekraczało 5 miliardów złotych.
Sanacja ratunkiem przed utratą płynności
25 lipca 2024 roku Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy podjął decyzję o otwarciu, na wniosek Zarządu, postępowania sanacyjnego dla Spółki. Postępowanie sanacyjne, przeciwieństwo upadłości, ma charakter uzdrowieniowy. Jego celem jest zagwarantowanie ochrony Spółki w okresie trudnej restrukturyzacji.
– Otwarcie postępowania sanacyjnego dało PKP CARGO szansę na przetrwanie. Sanacja umożliwia nam zawieranie porozumień z wierzycielami bez ryzyka nagłego postawienia w stan wymagalności wielomilionowych zobowiązań. To, choć nasza Spółka nie posiada zdolności upadłościowej (jako podmiot utworzony ustawą), mogłyby uniemożliwić dalsze prowadzenie działalności, utratę płynności oraz miejsc pracy przez większość pracowników – komentuje Paweł Miłek, p.o. Członek Zarządu ds. Restrukturyzacji
Decyzję o złożeniu wniosku Zarząd podjął, mając na względzie najlepszy interes Spółki, jak też jej pracowników oraz akcjonariuszy. Proces restrukturyzacji pod nadzorem sądu umożliwi kontynuowanie działalności operacyjnej w celu osiągnięcia jak najlepszych efektów dla wierzycieli, pracowników i akcjonariuszy.
Trudne, ale konieczne zmiany struktury i oszczędności
Zarząd PKP CARGO S.A. wdrożył wiele oszczędności, rezygnując m.in. z szeregu milionowych i niezasadnych umów sponsoringowych, zawartych przez Spółkę w czasach rządów PiS. PKP CARGO S.A. była pierwszą spółką z akcjonariatem państwowym, która jeszcze przed Olimpiadą wycofała się z finansowania PKOL.