Przewozy towarowe Wydarzenia

PKP Energetyka pomoże Captrain Polska i STK produkować zieloną energię

PKP Energetyka podpisała dwa listy intencyjne z kolejowymi przewoźnikami towarowymi dotyczące współpracy przy produkcji energii nietrakcyjnej z odnawialnych źródeł. W instalacje fotowoltaiczne zainwestują Captrain Polska i STK. Powstaną one na kolejowych budynkach i infrastrukturze. PKP Energetyka pomoże w wyborze odpowiednich urządzeń, ich montażu i eksploatacji.

Fot. Captrain

Dzięki inwestycji w panele PV, obaj przewoźnicy staną się prosumentami, czyli podmiotami jednocześnie konsumującymi i wytwarzającymi na własne potrzeby zieloną energię elektryczną z odnawialnych źródeł. PKP Energetyka podzieli się z Captrain Polska i STK swoim doświadczeniem, zdobytym podczas realizacji podobnych projektów, wskazując rozwiązania efektywne i nowoczesne.

Captrain Polska jest niezależnym przewoźnikiem kolejowym operującym na terenie całej Polski, będącym częścią międzynarodowej grupy kapitałowej. Wykorzystuje około 30 lokomotyw spalinowych i elektrycznych oraz prawie 120 wagonów. Specjalizuje się zwłaszcza w transgranicznym transporcie kolejowym w ramach korytarza transportowego Wschód – Zachód, współpracując z przewoźnikami z Litwy, Ukrainy i Rosji. Poza przewozami dla branży automotive i intermodalem oraz towarami masowymi (paliwa, chemikalia, stal, czy węgiel), Captrain Polska zajmuje się także transportem specjalistycznym – np. maszyn torowych oraz przesyłek nadzwyczajnych (m.in. długich szyn).

-Jesteśmy zieloni. Ale stwierdzenie to nie dotyczy tylko oficjalnych barw naszej firmy. W Captrain Polska cenimy ciągły wzrost, jednak pamiętamy także o zrównoważonym rozwoju i dbałości o środowisko naturalne. Kolej już teraz jest najbardziej przyjaznym dla naszej planety środkiem transportu, ale pragniemy, aby jej negatywny wpływ na otoczenie był jeszcze mniejszy. Dlatego planujemy rozpocząć współpracę z PKP Energetyka w celu umieszczenia na naszych budynkach paneli fotowoltaicznych, dzięki którym będziemy mogli produkować czystą energię ze słońca. Zaoszczędzimy i zmniejszymy nasz ślad węglowy – mówi Paweł Szczapiński, prezes zarządu Captrain Polska.

 

STK to prywatna firma kolejowa z tradycjami, obecna na polskim rynku przewozów kolejowych od 2005 r. Początkowo wykonywała przede wszystkim specjalistyczne przewozy ładunków ponadgabarytowych dla producentów sprzętu energetycznego (np. agregatów prądotwórczych). Później poszerzyła zakres swoich usług także o transport paliw i materiałów chemicznych, kontenerów oraz towarów masowych. Spółka wykorzystuje lokomotywy elektryczne i spalinowe oraz wyspecjalizowane wagony przystosowane do różnych rodzajów ładunków. Szczególnie ścisła współpraca łączy STK z przewoźnikami czeskimi i słowackimi.

-Dzięki naszej działalności przewozowej, przez wiele lat ogromne urządzenia i miliony ton ciężkich towarów masowych oraz produktów chemicznych były transportowane w sposób efektywny i bezpieczny dla środowiska naturalnego. Teraz pora na kolejny krok – redukcję naszego zużycia nietrakcyjnej energii elektrycznej pobieranej z zewnętrznych źródeł. Będzie to możliwe dzięki montażowi instalacji fotowoltaicznych na należącej do STK infrastrukturze. Użycie paneli PV pozwoli nam na zmniejszenie bieżących kosztów naszej działalności. Wpisze się także w proekologiczne działania podejmowane obecnie przez biznes. Liczymy na możliwość skorzystania z doświadczenia PKP Energetyka, uzyskanego podczas realizacji podobnych przedsięwzięć – podkreśla Grzegorz Hałasiewicz, prezes zarządu STK.

 

Dodaj komentarz