Raport z Polski Tabor

PKP Intercity inwestuje w wagony COMBO

PKP Intercity podpisało zamówienie na wielofunkcyjne wagony COMBO. W ramach naprawy okresowej wraz z modernizacją 50 wagonów typu 112A zostanie przekształconych w te uniwersalne pojazdy. Wykonawcą kontraktu jest H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o.

PKP Intercity w grudniu ubiegłego roku rozstrzygnęło postępowanie przetargowe na wykonanie naprawy okresowej 50 wagonów typu 112A na 5 poziomie utrzymania wraz z modernizacją i wykonaniem przeglądu na 3 poziomie. W przetargu na wykonanie zamówienia H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych złożyła najkorzystniejszą ofertę – na kwotę 461 mln zł brutto. Na realizację zamówienia wykonawca ma 36 miesięcy od podpisania umowy.

Park taborowy wzbogacą wagony COMBO

PKP Intercity inwestuje w poszerzanie parku taborowego o wagony COMBO. Spółka z końcem ubiegłego roku podpisała umowę na modernizację 45 wagonów do tego standardu. Wykonawcą tego kontraktu dla narodowego przewoźnika został PKP Intercity Remtrak, należący do tej samej grupy kapitałowej. Wartość tej umowy to 335 mln zł netto.

Pojazdy z obu kontraktów wzbogacą park taborowy przewoźnika, w którym już teraz wykorzystywanych jest 60 takich wagonów. PKP Intercity będzie dysponować docelowo 155 jednostkami tego typu.

Kompleks usług dla podróżnych

Wagony COMBO to pojazd spełniający kompleksowo oczekiwania podróżnych. Miłośnicy rowerowych wypadów dotrą bez problemów do wybranych miejsc swoich wypraw, dzieci mają dodatkowe atrakcje mogąc swobodnie bawić w trakcie rodzinnych wyjazdów, a ich opiekunowie w tym czasie odpoczną mając równocześnie baczenie na swoje pociechy. I co ważne wagony COMBO są standardem podnoszącym dostępność do podróży pociągami osobom z niepełnosprawnościami.

Zalety wagonów COMBO nasi pasażerowie już docenili, korzystając z pojazdów wcześniej oddanych do ich dyspozycji. Inwestycja w ten rodzaj pojazdów to zdecydowany krok ku nowoczesnej kolei, od której oczekuje się komfortowej i bezpiecznej podróży, dostępnej dla każdego – podsumowuje Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Komfort podróży

W modernizowanych pojazdach wymieniane są wózki, co podnosi jakość podróżowania, szczególnie pod względem wytłumienia hałasu. W zależności od zajmowanego miejsca w wagonie podróżni korzystają z indywidualnych lub czteroosobowych stolików. Do ich dyspozycji są gniazdka elektryczne i USB oraz bezprzewodowy dostęp do Internetu. Nowoczesny system informacji pasażerskiej wyświetla m.in. czasy przejazdu, stacje postoju czy temperaturę. W pojazdach COMBO wydzielona jest także przestrzeń, w której można przewozić rowery. W wagonach znajdą się również dwie maszyny vendingowe z napojami i przekąskami.

PKP Intercity zainstaluje automaty vendingowe. Wiemy, w których pociągach!

W trosce o podróż osób z niepełnosprawnościami

Przestrzeń wagonów COMBO jest przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajduje się w nich specjalny przedział. W nim są zamontowane dwa pełnowymiarowe fotele oraz przygotowano dwa miejsca na wózki inwalidzkie, które wyposażono w trójpunktowe pasy bezpieczeństwa, przyciski SOS, panele sterowania oświetleniem i klimatyzacją oraz stoliki.

Dodaj komentarz