Inwestycje Tabor Wydarzenia

PKP Intercity odebrało 40 wagonów typu 111A-30 COMBO [ZDJĘCIA]

PESA Bydgoszcz i Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” przekazało PKP Intercity 40 z 60 zamówionych przez przewoźnika wagonów typu 111A-30 COMBO. Realizacja zamówienia podstawowego dobiegła końca. Kolejnym etapem będzie modernizacja 20 wagonów w ramach prawa opcji. Kontrakt warty 310 mln zł zrealizowany zostanie do końca 2021 r.

Fot. PKP Intercity

Wagony COMBO są pierwszymi takimi pojazdami w Polsce. To wielofunkcyjne Wagony o podwyższonym standardzie, w których zadbano o odpowiednie wyciszenie wnętrza, wymieniono wózki jezdne na nowe typu 25AN4, wydzielono przedziały rodzinne, przedział dla osób z niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózku. W pojeździe znalazła się też część bezprzedziałowa i przestrzeń, w której można bezpiecznie przewieźć rowery.

– Zakończenie podstawowego etapu zamówienia na modernizację wagonów COMBO jest dowodem na to, że PKP Intercity nie zwalnia tempa. Cieszę się, że komfort podróżowania i standard na kolei są stale podnoszone, a z wprowadzanych udogodnień mogą cieszyć się tak liczne grupy podróżnych. Co bardzo ważne, pojawienie się tych pojazdów to istotny krok w zwiększaniu dostępności kolei także dla osób z niepełnosprawnościami. Nie ustają nasze dążenia do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, a także dostępna kolej – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.