Raport z Polski Wydarzenia

PKP Intercity świętuje w tym roku 20-lecie powstania spółki!

PKP Intercity świętuje w tym roku 20-lecie istnienia spółki. Przewoźnik już rozpoczął wielkie przygotowania, przypomina także, jakie zmiany zaszły w spółce od początku jej istnienia.

PKP Intercity chce przede wszystkim podziękować pracownikom tworzącym firmę oraz pasażerom, którzy od 20 lat wybierają pociągi. Jest komu dziękować – przez ostatnie dwie dekady z przewoźnikiem podróżowało ponad pół miliarda ludzi – czytamy na stronie spółki.

 

1 września 2001 roku w ramach Grupy PKP utworzona  została spółka PKP Intercity, która otrzymała zadanie zapewnienia obsługi dalekobieżnych przewozów pasażerskich. Od tego dnia na tory wyjechało już ponad 1,8 mln pociągów, a przez 20 lat skorzystało z nich ponad 530 milionów pasażerów.

Kolej pasażerska jest bardzo wymagającym sektorem, ponieważ ze względu na jej złożony charakter i ogromną skalę działalności każdego dnia, wprowadzanie zmian jest dużym wyzwaniem. Z tym większą dumą patrzę na to, jak od 20 lat radzi sobie nasz narodowy przewoźnik. Cieszę się, że ten jubileusz przypada akurat w Europejskim Roku Kolei. To symboliczne nowe otwarcie okresu, w którym rozwój PKP Intercity jeszcze przyspieszy. Kolejne zmiany na lepsze służyć będą zarówno pasażerom, którzy do dalekich podróży coraz chętniej będą wybierać pociągi, jak i środowisku, ponieważ PKP Intercity chce stać się pierwszym polskim przewoźnikiem pasażerskim, którego działalność będzie neutralna dla klimatu. Kolej jako transport przyszłości będzie bezpieczna, komfortowa, przewidywalna, dostępna i ekologiczna – podkreśla Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury.

 

Na stronie intercity.pl dostępne jest kalendarium wydarzeń z ostatnich 20 lat, opisujące kamienie milowe w działalności PKP Intercity. Pokazuje ono kolejne zmiany, jakie wprowadzono w rozwoju oferty dla pasażerów i inwestycje w unowocześnianie floty pociągów.

Spółka PKP Intercity od 20 lat sprawia, że podróże koleją wciąż są atrakcyjne dla Polaków. Ba stają się coraz atrakcyjniejsze, moda na kolej wraca. Ostatnie lata to dynamiczny rozwój, nowy tabor, coraz lepsze wyniki, odnowione połączenia. Nie byłoby tego, gdyby nie załoga spółki, w której pracują ludzie pełni zaangażowania i pasji, prawdziwi profesjonaliści. Dumni z tego, że należą do rodziny PKP Intercity. Z okazji 20-lecia życzę całej spółce, wszystkim jej pracownikom i pasażerom by ta duma wciąż rosła. A są ku temu przesłanki. Przez najbliższe lata dzięki wsparciu rządu PKP Intercity zainwestuje rekordowe kwoty w unowocześnienie taboru i polepszenie siatki połączeń. 19 miliardów to kwota historyczna, która nie tylko zmieni spółkę, ale wpłynie na rozwój całej gospodarki. Życzę by PKP Intercity – narodowy przewoźnik kolejowy stał się na stałe powodem do dumy dla wszystkich Polaków – mówi Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Do historii spółki sięga także Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A.

– W 2001 roku byliśmy świadkami rewolucji na polskiej kolei. W wyniku restrukturyzacji przedsiębiorstwa państwowego Polskie Koleje Państwowe powstała Grupa PKP tworzona przez spółki odpowiedzialne za różne obszary działalności kolei. Zadaniem, które otrzymało PKP Intercity 20 lat temu, było stworzenie nowego standardu podróżowania na dłuższych dystansach. Ogrom pracy tysięcy pracowników przewoźnika, wiele udanych działań i odważnych inwestycji sprawiły, że PKP Intercity wjeżdża w kolejne dwudziestolecie w dobrej formie, a pasażerowie mogą cieszyć bezpiecznymi i komfortowymi podróżami – podkreśla Krzysztof Mamiński, Prezes Zarządu PKP S.A. i Przewodniczący Rady Nadzorczej PKP Intercity.

 

Dodaj komentarz