Inwestycje Wydarzenia

PKP PLK przebuduje stację Olsztyn Główny [ZDJĘCIA]

PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły przetarg na modernizację peronów, torów i przejścia podziemnego stacji Olsztyn Główny. W ramach inwestycji pojawią się m.in. windy i ruchome schody oraz nowe obiekty małej infrastruktury. Zniesione zostaną także bariery architektoniczne Inwestycja współfinansowana jest ze środków unijnych z POPW.

Fot. Ł. Bryłowski / PKP PLK

Na stacji Olsztyn Główny podwyższone i poszerzone zostaną wszystkie cztery perony. Umożliwi to pasażerom lepszy dostęp do pociągów. Pojawią się nowe ławki, wiaty i tablice informacyjne oraz czytelne oznakowanie. Informacje o rozkładzie jazdy będą prezentowane na wyświetlaczach w infokioskach oraz przez nowe nagłośnienie.

Dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się pojawią się windy oraz ruchome schody. Będą także ścieżki naprowadzające i oznaczenia w języku Braille’a dla osób niedowidzących i niewidomych. Bezpieczeństwo zapewni antypoślizgowa nawierzchnia i oświetlenie.

Zabytkowe wiaty zostaną poddane renowacji. PLK zadbają aby zostały zachowane ich historyczne walory.

– W Olsztynie, podobnie jak w Gdańsku, Rzeszowie, Szczecinie czy Lublinie, podróżni  zyskają wygodniejsze i sprawniejsze podróże oraz funkcjonalny węzeł komunikacyjny. Dzięki inwestycjom z Krajowego Programu Kolejowego, także na Warmii i Mazurach w ostatnich latach przebudowaliśmy 40 stacji i przystanków zwiększając dostępność do kolei czyli szybkiego i ekologicznego transportu. Już przygotowujemy kolejne inwestycje – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Jednym z celów inwestycji będzie zapewnienie dostępu na perony również od strony ul. Marii Zientary-Malewskiej. PLK wybudują nowe przejście podziemne o długości 140 metrów o 100 metrów dłuższe niż obecne. Dzięki temu również mieszkańcy osiedla Zatorze zyskają komfortowe i dostosowane do potrzeb osób o ograniczanych możliwościach poruszania się dojście na stację. Przejście będzie szersze oraz wyższe.

Fot. Ł. Bryłowski / PKP PLK

Wymiana torów, rozjazdów, sieci trakcyjnej i urządzeń sterowania ruchem kolejowym zwiększy możliwości sprawnego prowadzenia ruchu na stacji. Docelowo o bezpieczeństwo w ruchu kolejowym zadba Lokalne Centrum Sterowania w Olsztynie.

Przebudowa stacji Olsztyn Główny jest kolejnym etapem w ramach projektu „Prace na linii kolejowej nr 216 na odcinku Działdowo – Olsztyn”. Szacunkowa wartość projektu przebudowy stacji Olsztyn Główny to ponad 200 mln zł.

Zakończenie inwestycji planowane jest na 2023 rok. Przebudowa stacji jest dofinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Fot. Ł. Bryłowski / PKP PLK

Reklama