Wydarzenia

PKP SA zmienią dworzec kolejowy w Kuźnicy

Klinkierowa elewacja, dwie poczekalnie, w tym jedna sezonowa, nowa wiata przy dworcu oraz zlokalizowany w sąsiedztwie obiektu parking dla samochodów i rowerów – tak zmieni się już niebawem dworzec w Kuźnicy. PKP podpisały umowę na przebudowę dworca i przekazały plac budowy wykonawcy.

Dworzec Kuźnica (Hel) Fot. PKP S.A.
Dworzec Kuźnica (Hel) Fot. PKP S.A.

Inwestycja polegająca na przebudowie pochodzącego z 1927 roku dworca jest realizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowiska. Prace na dworcu ruszą już niebawem. Dzięki zaplanowanym robotom obiekt znów będzie obsługiwał podróżnych, a także odzyska swój historyczny wygląd. Z elewacji dworca zniknie tynk. Wykonawca przywróci płytkę klinkierową w kolorze naturalnej cegły, a także detale architektoniczne.

Nowe, stylizowane na historyczne okna i drzwi będą utrzymane w odcieniach ciemnobrązowych. W części wyższej wykonawca pokryje dach dachówką karpiówką w kolorze cegły. W niższej części – parterowej – i na nowej wiacie zaś blachą w kolorze ciemnoszarym. Bryłę dworca nocą podkreśli nowa iluminacja.

Wnętrze dworca

Dzięki przebudowie PKP przywróci na dworcu obsługę podróżnych. Będzie się ona odbywać w holu na parterze wyższej części budynku oraz sezonowo w poczekalni w niższej części dworca. Obydwie przestrzenie będą klimatyzowane, urządzone w nowoczesnych szarościach. Całość PKP wyposaży w ławki, gabloty, kosze, system informacji głosowej, a w holu dodatkowo w elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów. W budynku znajdą się również toalety, a także niewielka przestrzeń przeznaczona na wynajem, a także pomieszczenia techniczne.

Polska od lat realizuje inwestycje kolejowe dofinansowane ze środków unijnych. Zielone inwestycje to jeden z priorytetów Programu Infrastruktura i Środowisko. Dworzec w Kuźnicy to kolejny obiekt kolejowy, który zostanie przebudowany z zastosowaniem proekologicznych rozwiązań. Przebudowa budynku dworca to także kolejny element przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Mieszkańcy kolejnej mniejszej miejscowości w województwie pomorskim zyskają dostęp do bezpiecznej nowoczesnej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Modernizacja dworca jest niezwykle istotna w kontekście obsługi licznych podróżnych korzystających z kolei – powiedział Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej.

 

W Polsce przybywa nowoczesnych i komfortowych obiektów obsługi pasażerskiej.

– Już jesienią przyszłego roku dołączy do nich dworzec w Kuźnicy położony na Półwyspie Helskim. Dzięki rozpoczętej właśnie inwestycji turyści i mieszkańcy zyskają obiekt, który połączy w sobie historyczne piękno z wysokim standardem obsługi podróżnych – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu  w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

 

Wielka modernizacja polskiej kolei

 

– Podpisanie umowy na przebudowę dworca w Kuźnicy to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy Pomorza Gdańskiego zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się wizytówką Zatoki Puckiej oraz ułatwi pasażerom podróżowanie po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 r. ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 

Dodaj komentarz