Raport z Polski Wydarzenia

Po 22 latach wraca połączenie Wrocław – Świdnica przez Sobótkę!

Nie istnieje w Polsce drugi tak dobrze rozbudowany węzeł kolejowy, jak ten wrocławski. Od 12 czerwca pasażerowie zyskają 11. kierunek połączeń kolejowych ze stolicy województwa dolnośląskiego. Po 22 latach pociągi wracają na trasę do Świdnicy przez Sobótkę. Na torach pojawią się hybrydy Kolei Dolnośląskich, rozwijając sieć Dolnośląskiej Kolej Aglomeracyjnej o kierunek, który może stać się kolejowym hitem.

Pociąg hybrydowy Kolei Dolnośląskich w Sobótce (fot. KD)
Pociąg hybrydowy Kolei Dolnośląskich w Sobótce (fot. KD)

Renowacje linii z Wrocławia do Trzebnicy czy z Poznania do Wągrowca stawiane są jako przykład na ogrom potencjału kolei aglomeracyjnych w całej Polsce. Teoretycznie jednotorowe i znajdujące się poza tranzytowymi szlakami kolejowymi linie te skróciły czas przejazdu z miejscowości aglomeracji do centrum stolic województw blisko dwukrotnie w porównaniu do podróży autem. Wracające po 22 latach pociągi na trasie z Wrocławia Głównego do Sobótki i Świdnicy mają szansę powtórzyć ten sukces.

Szybkie połączenie z centrum zyskają nie tylko mieszkańcy podwrocławskich miejscowości, ale i sami wrocławianie. Podróż z przystanku Wrocław Partynice, zlokalizowanego przy ul. Zwycięskiej na Dworzec Główny, zajmie zaledwie 11 minut. W mniej niż 30 minut dojedziemy do dworca Głównego z miejscowości z terenu gminy Kobierzyce, w 45 minut – z Sobótki. Przejechanie całej trasy zajmie około godziny.

Rewitalizacja linii 285 to kolejny krok w kierunku rozwoju Dolnośląskich Kolei Aglomeracyjnych. Za ich obsługę odpowiadają Koleje Dolnośląskie – wyjaśnia Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. – Od 2021 roku oferujemy komfortowe połączenie z Wrocławiem mieszkańcom Jelcza-Laskowic i okolic. Teraz chcemy zachęcić do jeżdżenia koleją zarówno mieszkańców miasta i gminy Świdnicy czy Sobótki, gmin Kobierzyce i Marcinowice, jak i osoby z południa Wrocławia – dodaje Cezary Przybylski.

 

Specjalnie do obsługi tej trasy Koleje Dolnośląskie kupiły pociągi hybrydowe Impuls 2. To komfortowe, przestronne składy z wygodnymi fotelami i czytelnym systemem informacji pasażerskiej.

W godzinę do stolicy Dolnego Śląska

Na trasę wyjedzie osiem par pociągów – wśród nich znajdą się również połączenia przyspieszone, które zatrzymują się tylko na niektórych przystankach. Pociągi przyspieszone pokonają całą trasę nawet w 56 minut.

Za bilet normalny na pociąg osobowy relacji WrocławŚwidnica podróżni zapłacą 17,80 zł. Podróż na trasie do WrocławSobótka to koszt 13 zł. Bilety można nabywać w aplikacji Koleo lub u drużyny konduktorskiej w pociągach KD.

Rowerem pod masyw Ślęży

W sezonie letnim, od początku lipca dodatkowym udogodnieniem na linii nr 285 będą weekendowe pociągi dla rowerzystów, chcących się wybrać na wycieczkę np. w okolice masywu Ślęży.

Odcinek WrocławŚwidnica przez Sobótkę to pierwsza trasa, po której będą jeździć rowerowe wagony KD – podkreśla Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich. – Uruchamiamy pilotażowy program na trasach popularnych wśród amatorów dwóch kółek. Aby umożliwić przewóz dużej liczby rowerów, do dwuczłonowego spalinowego zespołu trakcyjnego dodamy dodatkowy wagon wyposażony w uchwyty na rowery.

 

Dodaj komentarz