Raport z Polski Wydarzenia

Po 22 latach wraca połączenie Wrocław – Świdnica przez Sobótkę!

O wydarzeniu mówił także członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

– Bardzo się cieszę, że potencjał turystyczny województwa zwiększa się poprzez połączenia kolejowe pod Masyw Ślęży tak popularny wśród wrocławian, ale pociąg jedzie dalej i odkrywa nam region wokół Świdnicy i Zagórza, bardzo atrakcyjny dla turystyki rodzinnej – zaznacza Krzysztof Maj, członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego. – Cieszę się, że w pociągu podczas przejazdu promocyjnego znalazło się miejsce dla mojego roweru i z niecierpliwością czekam na specjalne wagony rowerowe, które szykuje spółka Koleje Dolnośląskie – dodaje.

 

W załadunku rowerów na wyznaczonych stacjach pomoże drużyna konduktorska. Będzie się on odbywać wyłącznie na stacjach Wrocław Główny, Sobótka Zachodnia oraz Świdnica Przedmieście.

Dolnośląska Kolej Aglomeracyjna – kolejny akt

Połączenie WrocławŚwidnica przez Sobótkę to również druga linia, która ma uzupełnić sieć Dolnośląskiej Kolei Aglomeracyjnej w ramach metropolii wrocławskiej. Połączenie ma uzupełniać siatkę połączeń realizowanych w ramach przejazdów do i ze stolicy Dolnego Śląska.

– Jesteśmy szczęśliwi, że decyzja podjęta o finansowaniu linii kolejowej przez województwo na poziomie ponad 170 mln zł już podczas przejazdu promocyjnego pokazuje, jak wielkie jest zainteresowanie mieszkańców – zaznacza Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego, odpowiedzialny za transport kolejowy w regionie. – Liczymy, że zwiększy to potencjał linii nie tylko na dojeździe do Wrocławia i Świdnicy, ale także zwiększy ruch turystyczny w Masywie Ślęży.

 

Czasy przejazdu osiągane przez pociągi KD są praktycznie nieosiągalne w godzinach szczytu dla samochodów indywidualnych. Z Sobótki do centrum Wrocławia dotrzemy 15 minut szybciej niż autem, z Kobierzyc czas przejazdu wyniesie ok. 20 minut, więc nierzadko dwa razy krócej, niż w godzinach szczytu własnym samochodem.

Wartość inwestycji rewitalizacji linii nr 285 to niemal 217 mln zł. Projekt był współfinansowany ze środków unijnych EFRR w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego.

Dodaj komentarz