global Wydarzenia

Po pół wieku na trasę Lublana – Kočevje wróciły pociągi pasażerskie

Słowenia wznowiła przewozy pasażerskie na linii kolejowej między Lublaną a miejscowością Kočevje. Pociągi powróciły na ten odcinek po prawie 50-letniej przerwie. Modernizacja trasy kosztowała 100 mln euro.

 

Ostatni pociąg na linii Lublana – Kočevje zakończył podróż w 1971 r. Po pół wieku później – 3 stycznia o godz. 12.08 na tory wrócił pierwszy skład pasażerski.

– Myślę, że po pół wieku renowacja i modernizacja tej linii jest niezwykle ważna dla regionów Ribnica i Kočevje – powiedział podczas przejazdu minister infrastruktury Jernej Vrtovec.

 

Linia Lublana – Grosuplje – Kočevje o długości 68 km otwarta została w 1893 r. Zapewnić miała dostęp do kopalni węgla w regionie Bela Krajina. Od 1968 r. ruch pasażerski zaczął gwałtownie spadać, powodem była modernizacja drogi Lublana – Kočevje. Od lipca pociągi pasażerskie kursowały już na krótszej trasie, a po 1970 r. przestały kursować.

Rozmowy o przywróceniu linii do użytku rozpoczęły się na początku XXI w. W roku 2008 ruszyły prace modernizacyjne. Pierwszy pociąg towarowy dotarł do Kočevje po zmodernizowanej trasie 12 kwietnia 2019 roku.

Źródło: railwaygazette.com

Dodaj komentarz