Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Pociąg do Niepołomic? Jest projekt w programie Kolej Plus

W 2000 roku po raz ostatni na stację w Niepołomicach wjechał pociąg z Krakowa. Pięć lat później rozebrano tory i zamknięto historię połączeń pomiędzy tymi dwoma miastami. Jak się jednak okazuje, istnieją spore szanse na to, że Niepołomice odzyskają dostęp do komunikacji kolejowej!

Pociąg do Niepołomic? Jest projekt w programie Kolej Plus

Program Kolej Plus dla Niepołomic

Wszystko za sprawą programu Kolej Plus, do którego wniosek złożyły władze województwa małopolskiego. Zgodnie z jego założeniami nowa linia ma powstać według innego przebiegu, który zostanie dostosowany do odmiennego niż 20 lat temu układu przestrzennego Niepołomic. Będzie to najprawdopodobniej dwukierunkowa trasa – do Krakowa i do Tarnowa.

Pociągi kursujące na powracającej linii pozwolą nie tylko pasażerom korzystać z połączeń kolejowych. Przebieg torowisk zostanie bowiem rozplanowany również pod kątem organizacji transportu towarowego czy przemysłowego. Studium planistyczno-prognostyczne dla tej inwestycji jest już w trakcie opracowywania.

Zdalne konsultacje z mieszkańcami

Mieszkańcy Niepołomic będą mieli okazję wyrazić swoje zdanie na temat planowanego przedsięwzięcia. Już 20 września mają odbyć się konsultacje związane z tym zagadnieniem, które ze względów bezpieczeństwa przeprowadzone będą w formie zdalnej.