Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Podwyżki w MPK Kraków

Od października pracownicy Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie  otrzymają 500 zł podwyżki.

Fot. MPK Kraków
Fot. MPK Kraków

O zawartym między zarządem a pracownikami porozumieniu poinformował rzecznik krakowskiego MPK Marek Gancarczyk. Jak przekazał, początkowe wynagrodzenie kierowcy/motorniczego wyniesie od 4,5 do 4,8 tys. zł netto. Dotychczasowi pracownicy dodatkowe 500 zł otrzymają od października, lecz zarząd MPK planuje już kolejną podwyżkę. Według wstępnych założeń o kolejne pół tysiąca złotych pensje wzrosną już w styczniu 2023 roku.

Jest to odpowiedź zarówno na żądania kierowców i motorniczych, jak i na wysokie zapotrzebowanie kadrowe. Pracownicy skarżyli się choćby na przemęczenie, złą atmosferę, częsty brak możliwości skorzystania z przysługującej przerwy, czy kary finansowe, którymi są obarczani za najdrobniejsze przewinienia. Niedobór kierowców doprowadził z kolei do likwidacji części kursów autobusowych, których trasy pokrywają się z tramwajami. Wymusiło to konieczność negocjacji i zmian obowiązujących zasad, co udało się osiągnąć.

Jednocześnie MPK prowadzi kampanię zachęcającą potencjalnych pracowników do zawodu kierowcy/motorniczego, co również przynosi skutki.

– Widzimy efekty tej kampanii. Zgłaszają się do nas kandydaci. Nie ma jednak co ukrywać, że pierwszym pytaniem jest pytanie o wynagrodzenie – co jest zrozumiałe w obecnej sytuacji ekonomicznej – powiedział rzecznik MPK.

 

Rozmowy na temat sytuacji w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym rozpoczęły się już w kwietniu. Marek Gancarczyk mówił wtedy:

–  Nie da się ukryć, sytuacja wszystkich ludzi w tym kraju, Europie, a może i na świecie jest trudniejsza. Rosną stopy procentowe, inflacja wynosi kilkanaście procent, drożeje paliwo, energia. Presja płacowa jest ogromna. Brak kierowców jest problemem ogólnopolskim.

 

MPK Łódź

O podwyżki walczą także pracownicy MPK Łódź. Wczoraj do przedsiębiorstwa trafiło pismo, w którym zapowiedzieli strajk rotacyjny. Rozpocznie się on 5 września o godz. 2.00. Według założeń, będzie bezterminowy. MPK Łódź już zapowiedziało, że podwyżek nie będzie.

Więcej o akcji strajkowej przeczytacie poniżej.

Pracownicy MPK Łódź zapowiedzieli strajk. Przewoźnik podwyżek nie planuje

Dodaj komentarz