Raport z Polski Tramwaje Wydarzenia

Pracownicy MPK Łódź zapowiedzieli strajk. Przewoźnik podwyżek nie planuje

Pracownicy MPK Łódź zapowiedzieli bezterminowy strajk rotacyjny. Kierujący autobusami i tramwajami rozpoczną akcję 5 września o godz. 2.00. Do planowanego strajku odniosło się MPK Łódź.

Związkowcy potwierdzili, 5 września o godz. 2.00 w MPK Łódź rozpoczną strajk rotacyjny (fot. ilustracyjne/ Wikimedia Commons)
Związkowcy potwierdzili, 5 września o godz. 2.00 w MPK Łódź rozpoczną strajk rotacyjny (fot. ilustracyjne/ Wikimedia Commons)

Spór zbiorowy w MPK Łódź trwa od maja. Udział w nim bierze osiem związków zawodowych. Pracownicy domagają się od Spółki, której zarządcą jest Miasto Łódź, podwyżki płac.

W czerwcu odbyło się referendum strajkowe, które poparło prawie 100 proc. załogi, przy 60 proc. frekwencji. Niepowodzeniem zakończyły się także rozmowy ostatniej szansy. Pracownicy spółki i jej zarząd spotkali się 24 sierpnia.

Co dalej?

Pracownicy MPK Łódź zapowiedzieli strajk rotacyjny, bezterminowy. Od 5 września, (godz. 2.00 w nocy) w trasę nie wyjedzie żaden autobus, a także żaden tramwaj. Jak podkreślił Marek Błaszczyk, szef ZZ Pracowników Komunikacji Miejskiej w Łodzi, związki są otwarte na rozmowy, o ile padnie ze strony zarządu MPK konkretna propozycja. Na to się jednak nie zapowiada. MPK Łódź wydało bowiem w poniedziałek 29 sierpnia oświadczenie. Podkreśla w nim, że podwyżek dla pracowników nie będzie.