Raport z Polski Wydarzenia

Policyjne psy na szkoleniu w PESA Bydgoszcz [FILM]

W obiektach przemysłowych należących do zakładu PESA przeprowadzono nietypowe i z pewnością niecodzienne szkolenie. Policjanci z bydgoskich komend wraz z funkcjonariuszką z Sępólna Krajeńskiego uczestniczyli w treningu z psami policyjnymi. Miejscem realizacji całego szkolenia były zabudowania należące do zakładu PESY w Bydgoszczy.

Ćwiczenia bydgoskich policjantów na terenie PESA Bydgoszcz (fot. kadr z filmu)
Ćwiczenia bydgoskich policjantów z psami na terenie PESA Bydgoszcz (fot. kadr z filmu)

Jakie ćwiczenia realizowano w ramach szkolenia?

Na terenie PESY policjanci wraz ze swoimi czworonożnymi partnerami mogli przeprowadzić szereg ćwiczeń wzmacniających umiejętności psów służbowych. Szkolenie dotyczyło zespołów policyjnych z Ogniwa Przewodników Psów Służbowych Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Bydgoszczy. Wzięła w nim udział również policjantka-przewodniczka psa ze wspomnianej komendy w Sępólnie Krajeńskim.

W ramach tego treningu psy, pod czujnym okiem swoich opiekunów, mogły przećwiczyć umiejętności wyszukiwania narkotyków i materiałów wybuchowych. Dzięki uprzejmości zarządu PESA Bydgoszcz psy odbyły szkolenie w nietypowych dla siebie warunkach.

Ćwiczenia przeprowadzono w kilku różnych miejscach. Psy służbowe otrzymały zadanie przeszukania wagonów pasażerskich, a także pomieszczeń takich, jak magazyny czy pokoje socjalne.

Ciężka praca psa policyjnego

Pies policyjny musi charakteryzować się nie tylko wytrzymałością fizyczną, ale też odpornością emocjonalną na różne czynniki zewnętrzne, z którymi może zetknąć się w swojej pracy. Podstawowe szkolenie psa służbowego trwa około pół roku. Część nauki musi siłą rzeczy odbywać się także poza ośrodkami szkoleniowymi.

Budynki PESY wraz z pojazdami kolejowymi należącymi do tej firmy okazały się zatem idealnym środowiskiem do przepracowania zdobytych umiejętności. Psy otrzymały szansę na zapoznanie się z rzadko spotykanymi na co dzień konstrukcjami, jakimi są wagony kolejowe. Do tego, dzięki ćwiczeniom przeprowadzanym na terenie magazynów oraz pomieszczeń socjalnych, czworonożni funkcjonariusze pracowali wśród mnóstwa zapachów – chociażby pracowników PESY. Stworzyło to realistyczne warunki, z jakimi policjanci przewodnicy i ich psy mogą zetknąć się w trakcie realizowania zadań służbowych w przyszłości.

Wtargnął do kabiny maszynisty i chciał zawrócić pociąg

Główny Zakład Kynologii Policyjnej znajduje się w Sułkowicach, niedaleko Warszawy. Realizowane tam są zarówno działania szkoleniowe, jak i dobór psów do służby. Ośrodek jest ponadto przygotowany do bezpiecznego zakwaterowania czworonogów – do ich potrzeb zostały przystosowane kojce odporne na wszystkie warunki atmosferyczne, izolatki dla chorych zwierząt czy pracownia rentgenowska.

Dodaj komentarz