Pasażer Wydarzenia

Politycy apelują do premiera Morawieckiego ws. cen biletów kolejowych

Czy Premier RP Mateusz Morawiecki zareaguje na apele polityków o wycofanie podwyżki cen biletów kolejowych PKP Intercity? O utrzymanie cen „przynajmniej na ten bardzo trudny rok 2023” apelował Tomasz Trela, poseł Lewicy, w trakcie konferencji prasowej zorganizowanej na Dworcu Łódź Fabryczna.

Politycy apelują do premiera ws. podwyżek cen biletów PKP Intercity (fot. Daniel Gnap / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)
Politycy apelują do premiera ws. podwyżek cen biletów PKP Intercity (fot. Daniel Gnap / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

„Wszystko jest cholernie drogie, teraz dojdą jeszcze bilety PKP – żądamy pozostawienia cen na poziomie z 2022 r.” – tak brzmiało hasło zorganizowanego w sobotę 7 stycznia spotkania wiceszefa klubu Lewicy z mediami.

Według informacji przekazanej kilka dni wcześniej przez PKP Intercity, podwyżki wahają się od 11,8 proc.(TLK/IC) do 17,8 proc.(EIP). Zmieniony cennik obowiązywać będzie od środy 11 stycznia.

Jak tłumaczy przewoźnik, jednym z najistotniejszych czynników wpływających na wzrost całkowitych kosztów świadczenia usług przez PKP Intercity w 2023 roku jest znacząca zmiana cen energii elektrycznej. To bowiem ona stanowi największy koszt spółki.

Z apelem o wycofanie się rządu ze wzrostu cen biletów PKP Intercity wyszedł poseł Trela. W trakcie konferencji prasowej wyliczał, jakie koszty poniesie rodzina podróżująca pociągiem między Warszawą a Krakowem.

– Trzeba dziś zadać pytanie rządzącym, co oni chcą takimi zabiegami osiągnąć Czy jeszcze chcą ich dorżnąć cenami biletów PKP? – pytał Trela. – Występujemy do premiera Morawieckiego z apelem, z żądaniem, aby wycofać się z decyzji o planowanej podwyżce cen biletów kolejowych PKP. Tę, na dobrą sprawę, podejmuje spółka w stu procentach zależna od skarbu państwa. Można cofnąć te podwyżki, przynajmniej na ten bardzo trudny rok 2023″ – apelował poseł Lewicy.

 

PKP Intercity podkreśla zaś, że ta aktualizacja cennika to „zaledwie druga systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014”.

– Najnowsze prognozy Spółki wskazują, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 proc. Należy podkreślić gwałtowny wzrost kosztów energii trakcyjnej, w związku z obserwowaną sytuacją rynkową, który może przekroczyć 100% w skali roku, w konsekwencji modyfikując strukturę kosztów Spółki, zwiększając wagę kosztów energii trakcyjnej. Co ważne, zmiana cen biletów nie zrekompensuje skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity. Jedynie częściowo je złagodzi. – informuje PKP Intercity.

 

Więcej o podwyżkach cen biletów PKP Intercity przeczytacie poniżej:

PKP Intercity podnosi ceny biletów

Dodaj komentarz