Pasażer Raport z Polski

PKP Intercity podnosi ceny biletów

Znacząca zmiana cen energii wpłynęła na decyzję o podwyżce cen biletów na podróże pociągami PKP Intercity. Przewoźnik swoją decyzję tłumaczy aktualną sytuacją na rynku – szczególnie rosnącymi kosztami działalności.

Fot. PKP Intercity
Fot. PKP Intercity

Zmieniony cennik obowiązywać będzie od 11 stycznia 2023 r. Ceny oparte zostały na przeprowadzonej przez PKP Intercity szczegółowej analizie. Dla kategorii EIP ceny wzrosną o 17,8 proc., dla kategorii EIC – o 17,4 proc., w składach TLK/IC koszt biletu wzrośnie o 11,8 proc.

Cenę przejazdu można obniżyć korzystając z licznych ofert promocyjnych funkcjonujących u przewoźnika.

Dlaczego ceny biletów rosną?

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na wzrost całkowitych kosztów świadczenia usług przez PKP Intercity w 2023 roku jest znacząca zmiana cen energii elektrycznej, która stanowi największy koszt spółki.

W porównaniu do stycznia 2022 roku cena energii elektrycznej na Towarowej Giełdzie Energii wzrosła aż o 62,18%. Przełoży się to bezpośrednio na znaczący wzrost prognozowanych na 2023 roku opłat za energię czynną, będącą częścią opłat za energię elektryczną trakcyjną. Konsekwencją tego jest – na wzrost kosztów usług świadczonych przez PKP Intercity.

Należy także zwrócić uwagę na najwyższy od wielu lat poziom inflacji. Za listopad tego roku wyniosła 17,5%, a także stały wzrost stóp procentowych.

Druga zmiana

Warto przypomnieć, że obecna aktualizacja to zaledwie druga systemowa zmiana cen biletów PKP Intercity od lat 2013-2014. Najnowsze prognozy Spółki wskazują, że koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera może przekroczyć 40 proc. Należy podkreślić gwałtowny wzrost kosztów energii trakcyjnej, w związku z obserwowaną sytuacją rynkową, który może przekroczyć 100% w skali roku, w konsekwencji modyfikując strukturę kosztów Spółki, zwiększając wagę kosztów energii trakcyjnej.

Co ważne, zmiana cen biletów nie zrekompensuje skutków znaczącego wzrostu kosztów prowadzenia działalności przez PKP Intercity. Jedynie częściowo je złagodzi.

Bilety odcinkowe, Karty Intercity, oferta Multiprzejazd – zmiany

W ślad za aktualizacją cenników biletów jednorazowych, zaktualizowane zostają także ceny biletów odcinkowych. Te zmienia się średnio o 10%, pozostawiając je na poziomie konkurencyjnym  wobec oferty innych przewoźników kolejowych.

Po raz pierwszy od 2016 roku zmieniają się ceny Kart Intercity, uprawniających do nielimitowanych podróży pociągami PKP Intercity.

Jednocześnie, aby zwiększyć atrakcyjność ofert Multiprzejazd oraz Multiprzejazd Max, PKP Intercity wydłuża okres obowiązywania oferty o kilka godzin, tj. do godz. 24:00 w czwartek. Do tej pory obowiązywała od północy we wtorek do godz. 15:00 w czwartek. Niezmiennie będzie umożliwiać dowolną liczbę przejazdów pociągami PKP Intercity w okresie ważności. Jednocześnie zaznaczyć należy, że cena obu ofert pozostaje bez zmian.

Konkurencyjność cenowa PKP Intercity

W 2022 roku z usług PKP Intercity skorzystało według pierwszych danych rekordowe blisko 59 mln osób. Szczególnie w czasie rosnącej inflacji i rosnących cen paliw, PKP Intercity wyszło naprzeciw potrzebom milionów Polaków chcących podróżować po kraju i wprowadziło ofertę Taniej z Bliskimi, dzięki której przejazd pociągiem w kilka osób stał się bardzo konkurencyjny kosztowo wobec podróży samochodem. Z kolei wprowadzenie dynamicznego systemu zarządzania cenami oraz rozszerzenie w maju ubiegłego roku oferty Promo na wszystkie kategorie pociągów sprawiło, że do sprzedaży trafiły bilety w cenach dużo niższych niż ceny bazowe. Jesień zaś była czasem ogromnej promocji, zachęcającej do podróży koleją po Polsce. PKP Intercity udostępniło pulę 1,2 miliona biletów w cenach promocyjnych w ramach oferty Promo.

Dalszy wzrost komfortu podróżowania

Atrakcyjność oferty PKP Intercity będzie nadal systematycznie rosła wraz z kolejnymi etapami inwestycji w nowoczesny tabor. Strategia rozwoju i inwestycji PKP Intercity z perspektywą do 2030 roku, przewiduje inwestycje w tabor i przyjazne środowisku stacje postojowe na poziomie 27 mld zł. Dzięki nim przewoźnik będzie oferować pasażerom wysoki oraz powtarzalny standard podróży. Obecnie spółka ma zakontraktowane umowy o wartości 7 mld zł brutto.

Źródło: PKP Intercity S.A.

Dodaj komentarz