Analizy Pasażer Wydarzenia

Pasażerowie wracają do pociągów. Wrzesień przyniósł kolejne wzrosty [RAPORT]

We wrześniu na pokłady polskich pociągów wsiadło prawie 25 mln osób. W porównaniu do września roku 2020 to wzrost o 15 proc. Wzrosty odnotowały także przewozy towarowe – o 7 proc.

PRZEWOZY PASAŻERSKIE

We wrześniu 2021 r. z kolei skorzystało 24,86 mln pasażerów. W porównaniu do września 2020 r. jest to wzrost o ponad 3,25 mln osób (o 15,1%). Wzrost odnotowano również w pracy przewozowej, którą wykonano na poziomie 1,57 mld pasażerokilometrów (25,7% więcej), zaś praca eksploatacyjna osiągnęła poziom 14,5 mln pociągokilometrów (wzrost o 3%). Średnia odległość przejazdu jednego pasażera wyniosła 63 km (ponad 5 km więcej niż we wrześniu 2020 r.).

We wrześniu 2021 r. koleją podróżowało o 53 tys. pasażerów mniej (o 0,2%) niż w sierpniu, lecz o 1,3 mln więcej (5,7%) niż w lipcu tego roku. Praca przewozowa była niższa o 489 mln pasażerokilometrów (o 23,7%) w porównaniu do sierpnia i o 333 mln pasażerokilometrów (o 17,5%) w porównaniu do lipca tego roku. Niższa wartość pracy przewozowej w porównaniu z sierpniem czy lipcem br. jest wynikiem mniejszej liczby pasażerów podróżujących na dłuższych trasach. Średnia odległość przejazdu jednego pasażera we wrześniu była krótsza o 19,5 km w porównaniu do sierpnia i o 17,8 km w porównaniu do lipca tego roku.

– Wrzesień to koniec wakacji i powrót do pracy i szkoły. W tym miesiącu mniej osób korzysta z przewozów dalekobieżnych, wzrasta natomiast liczba pasażerów w ruchu regionalnym i aglomeracyjnym – komentuje wyniki dr inż. Ignacy Góra, Prezes Urzędu Transportu Kolejowego. – W zestawieniu z trendem sezonowym wyniki wrześniowe są znacznie lepsze od tych z ubiegłego roku co wskazuje, że pomimo przedłużającej się pandemii przewozy pasażerskie są bezpiecznym i pewnym sposobem podróżowania do pracy i szkoły.

 

W porównaniu z sierpniem, we wrześniu w przewozach dalekobieżnych spadła liczba pasażerów. PKP Intercity S.A. przewiozło o 1,3 mln pasażerów mniej (27%). Przewoźnicy regionalni i aglomeracyjni odnotowali natomiast wzrost liczby pasażerów o 1,4 mln (9%) .

Przewozy towarowe we wrześniu ze wzrostem [RAPORT]

Dodaj komentarz