Aktualności Pasażer

Pomorskie podsumowuje przewozy w 2021r.

Ponad 40 mln podróżnych skorzystało z pociągów Polregio i PKP SKM w minionym roku. To więcej niż w 2020 r., ale cały czas dużo mniej niż przed pandemią, w rekordowym 2019 r. Organizatorem transportu kolejowego w województwie pomorskim jest samorząd województwa.

fot. pomorskie.eu

 

Pandemia trwa już drugi rok. Jak wpłynęła na liczbę pasażerów w pomorskich pociągach?

– O ile w pierwszym jej roku, liczba pasażerów spadła drastycznie, tak w 2021 r. widać pewne odbicie. Pasażerowie powoli wracają do pociągów – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Ilu pasażerów skorzystało z pociągów Polregio i Szybkiej Kolei Miejskiej? W ciągu 12 miesięcy 2021 r. pomorskie pociągi przewiozły dokładnie 43 052 363 pasażerów. To o ponad 8,2 mln osób więcej niż w 2020 r. Jednak w porównaniu do rekordowego roku pomorskiej kolei, czyli roku 2019 to o ok. 13 mln pasażerów mniej.

Warto dodać, że samorząd województwa pomorskiego stale rozwija transport kolejowy. Trwają prace związane z elektryfikacją linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Jednocześnie budowany jest nowy przystanek Gdańsk Firoga. Widać już zarys obu peronów oraz fundamenty pod charakterystyczną czerwoną wiatę. Kilka dni temu samorząd województwa złożył do Banku Gospodarstwa Krajowego wniosek o dofinansowanie z programu Polski Ład inwestycji związanych z transportem.

– Dzięki temu chcemy kupić cztery hybrydowe pociągi. Liczymy na dofinansowanie w wysokości 65 mln zł.  – mówi marszałek Struk.

Pojazdy umożliwią uruchomienie wielu nowych relacji, co będzie istotne przy planowanych modernizacjach i zamknięciach w związku z remontem wielu pomorskich linii kolejowych.

–  Mam nadzieję, że dzięki temu jeszcze więcej mieszkańców regionu będzie podróżować koleją  – podkreśla marszałek Struk.

Pomorskie kupuje 44 EZT dla połączeń aglomeracyjnych

Dodaj komentarz