Aktualności Inwestycje Wydarzenia

Poznań zyskał nowe biuro inżynieryjne Stadlera

Stadler, jeden z czołowych producentów innowacyjnych pojazdów szynowych w Europie, oficjalnie otworzył nowe biuro inżynieryjne w Poznaniu. To kolejny krok w konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju działalności firmy w Polsce, która od blisko dwóch dekad dynamicznie wzmacnia swoją pozycję na krajowym rynku.

Nowe biuro Stadlera mieści się w kompleksie biurowym Pixel 5 przy ulicy Grunwaldzkiej w Poznaniu. To nowoczesna, funkcjonalna przestrzeń pracy zaprojektowana z myślą o komforcie zespołu inżynierów, którzy będą odpowiedzialni za kluczowe projekty w ramach zarówno krajowej, jak i międzynarodowej działalności Grupy Stadler.

– Rozwój inżynierii to jeden z kluczowych elementów naszej strategii w Polsce – podkreśla Radosław Banach, prezes Stadler Polska. – Tworzymy nowe miejsca pracy i rozwijamy lokalne kompetencje, co pozwala nam w pełni samodzielnie realizować projekty, takie jak zamówienie dla Kolei Mazowieckich na pojazdy FLIRT, realizowane w całości przez polski zespół – od etapu projektowania po produkcję.

Inżynierowie w trzech miastach

Obecnie Dział Inżynierii Stadler Polska liczy 85 osób. Do końca 2025 roku planowane jest zwiększenie tej liczby do 100, a w roku 2026 – do 125. Poznański zespół dołączy do istniejących już struktur w Siedlcach i Warszawie, tworząc tym samym trójmiejski filar inżynieryjny firmy.

Nowe miejsca pracy czekają na specjalistów z różnych dziedzin: konstruktorów, inżynierów systemowych, programistów, ekspertów ds. bezpieczeństwa. Firma otwiera się także na młodych adeptów kierunków technicznych – oferując im możliwość odbycia staży i praktyk zawodowych.

– Cieszy nas tempo, w jakim rozwija się nasz dział. Dzięki międzynarodowej współpracy zdobywamy cenne doświadczenie i rozwijamy kompetencje w zakresie projektowania nowoczesnych, bezemisyjnych pojazdów szynowych – mówi Szymon Landowski, dyrektor Działu Inżynierii Stadler Polska. – Pracujemy nad tym, by nasze pociągi były nie tylko niezawodne i energooszczędne, ale również przyjazne dla pasażerów.

Stadler – lider innowacji i lokalny inwestor

Stadler zatrudnia w Polsce już około 1800 osób. Największy zakład produkcyjny znajduje się w Siedlcach, gdzie powstają pociągi, tramwaje i wagony metra. W Środzie Wielkopolskiej funkcjonuje zakład Stadler Środa, zajmujący się produkcją stalowych pudeł do tramwajów i pojazdów specjalnych. W Białymstoku działa natomiast Stadler Converter, specjalizujący się w produkcji przetwornic prądu zmiennego.

Stadler Polska to także rozwinięta sieć serwisowa – z zespołami w Warszawie, Łodzi i Sochaczewie, odpowiedzialnymi za utrzymanie i serwisowanie pojazdów eksploatowanych przez takich przewoźników jak PKP Intercity, Koleje Mazowieckie czy Łódzka Kolej Aglomeracyjna.

Łącznie z polskich zakładów Stadlera wyjechało już blisko 1000 nowoczesnych pojazdów szynowych, które trafiają do klientów nie tylko w kraju, ale i w całej Europie.

– Stadler nieustannie inwestuje w Polsce, tworząc wartość dodaną w regionach, rozwijając zakłady, budując innowacyjne rozwiązania oraz miejsca pracy. Jesteśmy dumni z naszej pozycji w branży i wkładu, jaki wnosi polski zespół do globalnych projektów firmy.

O firmie Stadler

Stadler od ponad 80 lat projektuje i produkuje pojazdy szynowe. Główna siedziba firmy mieści się w Bussnang, we wschodniej Szwajcarii. Obecnie Stadler zatrudnia około 15 200 pracowników na całym świecie – w ośmiu zakładach produkcyjnych, sześciu lokalizacjach inżynieryjnych i ponad 80 punktach serwisowych. Firma oferuje szeroki zakres rozwiązań transportowych: od pociągów dużych prędkości, przez pojazdy regionalne i tramwaje, po kolejki linowe i metro. Jest również światowym liderem w produkcji kolei zębatej.

Dodaj komentarz