Aktualności Inwestycje

Przebudowa dworca Łódź Kaliska

Polskie Koleje Państwowe S.A. przekazały wykonawcy plac budowy w celu rozpoczęcia prac nad przebudową dworca Łódź Kaliska. Inwestycja, która realizowana jest w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023, zakłada stworzenie nowoczesnego i ekologicznego dworca kolejowego, dostosowanego do potrzeb pasażerów.

Przebudowa dworca Łódź Kaliska
Fot:PKP SA

Budynek dworca zostanie rozebrany, a na jego miejscu powstanie nowy obiekt o prostej bryle, przeszklony od strony placu i parkingu. Elewacja zostanie wykonana z trwałej i niewymagającej konserwacji miedzi oksydowanej. Wnętrze dworca będzie wykończone elementami z miedzi, nawiązującymi kształtem do nowoczesnego świetlika na dachu. Na parterze znajdzie się przestrzeń dla podróżnych, w tym kasy biletowe, poczekalnia i lokale komercyjne. Natomiast piętra będą przeznaczone dla spółek kolejowych.

Minister rozwoju i technologii, Waldemar Buda, podkreśla, że inwestycja jest bardzo potrzebna dla Łodzi i zwiększy znaczenie dworca, zwłaszcza po zakończeniu budowy łódzkiego tunelu średnicowego. Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, dodaje, że przebudowa dworca Łódź Kaliska jest dowodem na dbałość rządu o rozwój kolei i komfort pasażerów.

Budynek zostanie wyposażony w nowoczesne instalacje, takie jak wyświetlacze przyjazdów i odjazdów pociągów, biletomaty i windy. Przystosowany będzie również do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się, z likwidacją barier architektonicznych i wprowadzeniem ułatwień, takich jak dotykowe plany dworca, tabliczki w alfabecie Braille’a i toalety przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami.

Inwestycja skupia się również na ekologii i bezpieczeństwie, zapewniając energooszczędne oświetlenie, ogrzewanie podłogowe i system wentylacji z klimatyzacją. Bezpieczeństwo w budynku i wokół niego zostanie zapewnione dzięki nowoczesnym systemom monitoringu, kontroli dostępu, sygnalizacji włamania i napadu oraz przeciwpożarowym.

Otoczenie dworca również ulegnie zmianie, powstanie nowoczesny plac przydworcowy z węzłem komunikacyjnym, parkingiem dla pasażerów, miejscami do ładowania samochodów elektrycznych, przystankiem autobusowym i dużą wiatą rowerową. Projekt uwzględnia również zwiększenie przepustowości stacji kolejowej Łódź Kaliska wraz z budową tunelu średnicowego.

Podczas realizacji inwestycji obsługa podróżnych zostanie przeniesiona do tymczasowego dworca kontenerowego, wyposażonego w poczekalnię z kasami biletowymi i toaletami. Prace mają zakończyć się w połowie 2025 roku, a koszt inwestycji wynosi ponad 56,5 mln zł.

 

Dodaj komentarz