Inwestycje Wydarzenia

Dworzec w Grudziądzu przejdzie metamorfozę. PKP PLK ogłosiły przetarg

Polskie Koleje Państwowe S.A. ogłosiły przetarg na przebudowę grudziądzkiego dworca. Realizacja inwestycji odbędzie się w systemie „Projektuj i buduj”, a jej koszt to ok. 64 mln zł. Wykonawcy mogą składać swoje oferty do 14 czerwca.

Wizualizacja / Fot. Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza / Jaas Studio
Wizualizacja / Fot. Maciej Glamowski, Prezydent Grudziądza / Jaas Studio

Projekt, na który głosowali grudziądzanie

Na tę inwestycję czekali zarówno mieszkańcy Grudziądza, jak i pasażerowie. W 2019 r. wśród mieszkańców zorganizowano zbiórkę podpisów, w której poparto pomysł przebudowy dworca, a teraz przyszedł czas na jego realizację.

Wykonawca inwestycji będzie odpowiedzialny za projekt budowlany oraz dokumentację i niezbędne pozwolenia, a także realizację przebudowy. PKP S.A. posiada gotowy program funkcjonalno-użytkowy, który stanowi podstawę do dalszych prac projektowych i budowlanych.

– Bardzo się cieszę, że inwestycja wchodzi w kolejny etap. Określone są konkretne terminy. Data otwarcia ofert to 14 czerwca, a kwota inwestycji wynosi ok. 64 mln zł. Czas realizacji określono na 2,5 roku, ale to już są konkrety. Wchodzimy w fazę sprecyzowanych działań. Mam nadzieję, że to wszystko zostanie utrzymane i ten dworzec zostanie zrewitalizowany – mówi Maciej Glamowski, prezydent Grudziądza.

Elementy historyczne zachowane

Dworzec w Grudziądzu powstał w latach 1960-1962, a do użytku oddano go w 1965 r. W 2021 r. budynek wpisano na listę zabytków powojennego modernizmu, co oznacza, że wszelkie roboty budowlane i prace konserwatorskie wymagają pozwolenia właściwego organu ochrony zabytków.

– Przygotowana wizualizacja obiektu oraz planu zagospodarowania przestrzennego terenu to efekt współpracy naszego samorządu z PKP S.A., przy uwzględnieniu wytycznych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – mówi Karol Piernicki, rzecznik prasowy prezydenta Grudziądza.

 

Mimo że wnętrze czeka remont, projekt zachowa elementy historyczne. Zamiast podwieszanego z płyt pilśniowych sufitu pojawią się płyty laminowane HPL. Dodatkowo wykonawca oczyści kamienne okładziny i podda je konserwacji. Metaloplastyka będzie odnowiona.

W ramach przebudowy dworca planuje się docieplenie budynku od wewnątrz, naprawę elewacji, izolację fundamentów oraz wymianę płyt eternitowych na faliste płyty włókno-cementowe. Na naprawionym, zaizolowanym dachu pojawią się również panele fotowoltaiczne.

– Na antresoli znajdzie się część przeznaczona dla fundacji Lotniczy Grudziądz, oficyny i kawiarenki. Z kolei duży hol będzie miał wystawienniczy charakter. Myślę, że połączenie tych funkcji będzie bardzo ciekawe – dodaje Glamowski.

 

Wraz z przebudową dworca kolejowego miasto planuje realizację dworca autobusowego. Wówczas wszystkie dostępne środki komunikacji byłyby zintegrowane, tworząc tzw. dworzec intermodalny. To zadanie zrealizuje miasto.

Siedziba Fundacji „Lotniczy Grudziądz”

Zamówienie obejmuje również przebudowę z częściową zmianą sposobu użytkowania istniejącego budynku z kondygnacją podziemną i nadziemną. W kondygnacji podziemnej będą się mieścić m.in. niezbędne pomieszczenia techniczne i gospodarcze. Strefa holu wejściowego oraz kasy, poczekalnia, sanitariaty, gastronomia i Posterunek Ochrony Kolei będą umiejscowione w kondygnacji parteru. Z kolei na kondygnacji piętra planuje się pomieszczenia Fundacji Lotniczy Grudziądz (biura, drukarnia, księgarnia), a także salę konferencyjną, modelarnię, przestrzeń ekspozycyjną, punkt przyjęć interesantów komendy policji itp.

Dodaj komentarz