Konflikt w Ukrainie Wydarzenia

Przedsiębiorstwa kolejowe wesprą Koleje Ukraińskie

32 firmy i organizacje kolejowe podpisały deklarację wsparcia ukraińskich kolei. Jednym z sygnatariuszy jest Wspólnota Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej. Dokument wysłano już do przywódców Unii Europejskiej.

Deklarację wysłano do przywódców Rady Unii Europejskiej, Parlamentu Europejskiego i Komisji Europejskiej. Ma ona wspomóc ukraińskie koleje w odbudowie. Inicjatywa spotkała się ze wsparciem 32 firm i organizacji kolejowych z całej Europy, w tym CER (Community of European Railway and Infrastructure Companies) – Wspólnota Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej. Jako jedna z najbardziej zaangażowanych organizacji, CER pokłada nadzieje w sukcesie deklaracji. Liczy, że UE zapewni ukraińskim kolejom należyte wsparcie.

Darmowe zdjęcia Lokomotywa

– Jestem dumny, że 32 firmy i organizacje podpisały deklarację i wysłały tak silny sygnał – mówi Andreas Matthä, przewodniczący CER i dyrektor generalny Austriackich Kolei Federalnych ÖBB. – Nasi koledzy z Kolei Ukraińskich pracują na co dzień w niewyobrażalnych warunkach i ryzykują życiem. Liczą na pełne wsparcie i solidarność z naszej strony – dodaje.

Deklaracja, pod którą podpisało się wiele organizacji kolejowych, to wyraźny gest solidarności z Ukrainą w tak trudnych dla nich okresie. Poprzez deklarację prezesi kolei chcieli również zaznaczyć znaczenie ukraińskiej infrastruktury kolejowej. To korytarz humanitarny dla przesiedleńców, a także pomoc w dostawie żywności i produktów medycznych.

Europejski sektor kolejowy wierzy we wspólne wartości europejskie. Chce przyczynić się do odbudowy kolei i jej infrastruktury po zakończeniu wojny. Realizacja tych zamiarów wymaga pilnie potrzebnych materiałów. Konieczna jest też wiedza „know-how”, czyli niezbędnej wiedzy technicznej opartej na całokształcie doświadczeń.

Koleje europejskie wystosowały również wspólny apel do Unii Europejskiej w sprawie utworzenia funduszu „Obuduj Ukrainę”. Wszystkie pieniądze są przeznaczone między innymi na kolej i infrastrukturę kolejową w Ukrainie.

– Wspólnota Kolei Europejskich oraz Zarządców Infrastruktury Kolejowej jest dumna z bycia częścią solidarnej europejskiej społeczności kolejowej, która gromadzi się wokół naszych partnerów w potrzebie – mówi Alberto Mazzola, dyrektor wykonawczy CER. – Dzięki naszej deklaracji dla Ukrainy i apelowi o poparcie przywódców UE pragniemy zapewnić najlepsze warunki do odbudowy infrastruktury kraju, tak, aby w przyszłości obywatele Ukrainy mogli nadal polegać na usługach kolejowych. – dodaje.

Dodaj komentarz