Aktualności Analizy

Rekordowe wakacje na kolei

Minione wakacje 2023 były na kolei rekordowe po wieloma względami. Więcej pasażerów, więcej pociągów, lepsza punktualność. Dzięki analizie danych zbieranych przez Urząd Transportu Kolejowego wiemy, że wzrosty nie dotyczą tylko porównania względem poprzedniego roku. 

Fot. PKP Intercity

Lipiec i sierpień co roku jest najbardziej intensywnym czasem dla przewoźników. Podróżowanie na wakacje koleją jest coraz popularniejsze. Na tory w te wakacje (lipiec – sierpień) wyjechało ponad 316,7 tys. pociągów, tj. 16,6 tys. więcej niż przed rokiem. Koleją wakacyjnie podróżowało ponad 62,3 mln osób. To oznacza, że ten środek transportu wybrało niemal 1,1 mln osób więcej niż w 2022 r. Co ciekawe, rekord przewozowy został pobity w lipcu. Dotychczas chętniej podróżowaliśmy w sierpniu. Tym razem lipiec na kolei zamknął się liczbą prawie 31,3 mln pasażerów. Miesiąc później było to 31,1 mln osób. Na przestrzeni ostatnich 10 lat łączna liczba wakacyjnych pasażerów przekroczyła 60 mln jedynie w zeszłym roku, kiedy było ich 61,29 mln.

Rosnąca tendencja utrzymuje się także w długości pokonywanych tras. W tym roku na każdego pasażera przypadło 86 km przebytych w wakacje. Był to wynik najwyższy w ostatnich 10 latach. W okresie wakacji najdłuższą średnią odległość przejazdu pokonał pasażer Regiojet (388 km). Dla pasażera PKP Intercity to 250 km, pasażera Kolei Dolnośląskich – 55 km, a POLREGIO – 49 km.

Ze wszystkich pociągów, które wyjechały na tory w lipcu i sierpniu 2023 r., prawie 281 tys. dojechało do stacji docelowej punktualnie. To 88,7% pociągów. Wynik jest lepszy niż rok wcześniej, kiedy ta wartość wyniosła 85,3%.

Co było najczęstszym powodem wakacyjnych opóźnień w tym roku? Z danych zarządcy infrastruktury wynika, że aż 12,5% pociągów spóźniło się właśnie z powodu lokowania podróżnych (kod: 50-4 Lokowanie podróżnych (duża liczba pasażerów)). Było to ponad 15 tys. zdefiniowanych przyczyn. Kolejne niemal 13,2 tys. przypadków (11%) to wydłużony czas przejazdu (kod: 64-1 WCJ – wydłużony czas przejazdu). Następne miejsce zajmuje kod 64-2 Naprawa lub wymiana na skutek awarii (poza tym korzystanie z pomocy innych lokomotyw) – było to 9,5 tys. zdarzeń (7,9%). Winę za te opóźnienia przypisuje się przewoźnikowi.

Dane za lipiec i sierpień 2023 r. wskazują na nieustająco rosnącą popularność kolei jako środka transportu. Staje się ona często pierwszym wyborem w przypadku letnich wyjazdów . Aktualnie trwa rozbudowa parku taborowego.  Jest on też coraz bardziej nowoczesny. Podróżni mają dostęp do coraz szerszej oferty u poszczególnych przewoźników. To wszystko będzie determinowało dalszy wzrost zainteresowania usługami kolei jako wakacyjnego środka transportu.

Dodaj komentarz