Analizy Raport z Polski Wydarzenia

Rok 2020 najbezpieczniejszym w historii PKP PLK

Rok 2020 był najbezpieczniejszym rokiem w historii PKP Polskich Linii Kolejowych. Liczba wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych zmniejszyła się o kilkanaście procent.

Fot. Łukasz Brylowski / PKP PLK

W 2020 r. na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 140 zdarzeń – o 23 mniej, niż w roku 2019. Niebezpieczne zdarzenia na przejazdach w 99 proc. wynikają z niezachowania ostrożności przez kierowców, brawury i łamania przepisów.

W 2019 r. zginęło 37 osób, a w 2020 o pięć osób mniej. Zmniejszenie liczby zdarzeń, to nie tylko mniej tragedii, ale także mniejsze zaangażowanie służb ratunkowych i mniej przerw w ruchu pociągów.

– PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. konsekwentnie zwiększają poziom bezpieczeństwa na kolei. Przybywa zabezpieczeń oraz bezkolizyjnych skrzyżowań. Największymi wrogami bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych są pośpiech, ignorancja i brawura. Dlatego kolejny rok prowadziliśmy kampanię społeczną Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko”, która przypomina o rozsądnym zachowaniu – powiedział Marek Olkiewicz, wiceprezes zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

 

Czytaj dalej >