Inwestycje Raport z Polski Wydarzenia

Rozpisano przetarg na modernizację linii Giżycko – Korsze

PKP Polskie Linie Kolejowe przygotowują się do modernizacji trasy kolejowej Giżycko – Korsze. Właśnie został rozpisany przetarg, zgodnie z którym planowana inwestycja związana będzie z przebudową oraz elektryfikacją tego odcinka linii Ełk – Korsze.

Pociąg pasażerski przy peronie stacji Kętrzyn (fot. Tomasz Kiełbasa / PKP PLK)
Pociąg pasażerski przy peronie stacji Kętrzyn (fot. Tomasz Kiełbasa / PKP PLK)

Prace remontowe mają objąć spory fragment, ponieważ restrukturyzacji poddanych zostanie ponad 50 kilometrów torowisk. Są przy tym częścią modernizacji całej wspomnianej linii nr 38, mierzącej łącznie około 100 kilometrów.

Co zostanie wykonane?

Zgodnie z informacjami podanymi na stronie internetowej PKP Polskich Linii Kolejowych inwestycja ma na celu przede wszystkim poprawę wydajności przewozów w regionie warmińsko-mazurskim. Linia kolejowa zostanie bowiem przystosowana do poruszania się pociągów z dwukrotnie wyższą prędkością niż dotychczas. Zamiast do 80 kilometrów na godzinę, pociągi rozpędzą się aż do 160. Tym samym podróż z Olsztyna do Ełku skróci się prawie o godzinę.

Tak znaczące zmiany będą mogły zajść dzięki elektryfikacji całej trasy, na której do tej pory konieczne było podstawianie zamiennie lokomotyw spalinowych w miejsce elektrycznych, gdy kończyły się odcinki zasilania. Również ten czynnik w znacznym stopniu prowadził do wydłużenia czasu przejazdu. Jednocześnie mógł ograniczać komfort podróży pasażerów.