Inwestycje Pasażer Wydarzenia

Rusza przebudowa dworców w Płochocinie i Jaktorowie

Kolejne mazowieckie dworce przejdą modernizację w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Tym razem PKP S.A. zmienią obiekty w Płochocinie i Jaktorowie. Budynki będą komfortowe, z nowocześnie urządzoną strefą obsługi podróżnych. Zyskają również nowe otoczenie.

Rusza przebudowa dworców w Płochocinie i Jaktorowie (Płochocin / PKP S.A.)
Rusza przebudowa dworców w Płochocinie i Jaktorowie (Płochocin / PKP S.A.)

Oba dworce przejdą olbrzymią metamorfozę. Wszystko to w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dworzec w Płochocinie

W ramach inwestycji wykonawca przebuduje zabytkowy dworzec w Płochocinie. Budynek, leżący przy trasie kolejowej Warszawa – Kutno, został wybudowany w 1953 roku i jest objęty ochroną konserwatorską. Renowacji i odtworzeniu poddane zostaną detale architektoniczne elewacji. Zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi inwestor naprawi i pomaluje tynki, wymieni całkowicie stolarkę okienną i drzwiową, a także wyremontuje posadzki z lastryko w strefach wejściowych. Wymieni także pokrycie dachu – aktualne zastąpi dachówka ceramiczna karpiówka w koronkę w kolorze naturalnej czerwieni.

Budynek zyska nową iluminację nocną, na elewacji zostanie także zamontowany napis z nazwą dworca w postaci liter blokowych montowanych na attyce (od strony peronu oraz ul. Długiej).

Na parterze dworca zaplanowano hol, który będzie pełnił funkcję poczekalni, pomieszczenie kasy biletowej, toalety oraz lokale komercyjne. Na piętrze znajdzie się także lokal usługowy o funkcji biurowej. Wewnątrz budynku, zgodnie z zaleceniami konserwatorskimi, renowacji zostaną poddane takie elementy jak posadzki, lamperie i okładziny słupów z lastryka, a także istniejące okno kasowe
i krata okienna, które wkomponowane zostaną w ścianę nowo usytuowanych pomieszczeń kasowych.

Przearanżowane zostanie także otoczenie dworca. Zbudowana zostanie wiata rowerowa, a budynek dawnych toalet zostanie przekształcony w wiatę śmietnikową. Powstanie utwardzony i oświetlony parking z 44 miejscami postojowymi, w tym trzema dla osób z niepełnosprawnościami. Po niwelacji terenu możliwe będzie usunięcie barier utrudniających komunikację osób o ograniczonej mobilności. Zieleń przy budynku zostanie odmłodzona, starodrzew zagrażający bezpieczeństwu osób korzystających z obiektu dworcowego zostanie wycięty/przycięty, a w jego miejsce posadzone zostaną nowe drzewa i krzewy dopasowane do pozostałej części terenu.

Dworzec w Jaktorowie

Metamorfozę przejdzie również wybudowany w 1954 roku dworzec w Jaktorowie. Elewacja zyska bardziej współczesny wygląd. Stolarka okienna i drzwiowa będzie utrzymana w odcieniach szarości. Natomiast cegła klinkierowa, która pokryje niemal całą elewację budynku, będzie w kolorze szaro-beżowym. Nowocześnie zaprojektowano również wnętrze dworca. Będzie ono utrzymane w stonowanych kolorach. W strefie obsługi podróżnych znajdziemy klimatyzowaną poczekalnię wyposażoną w tzw. przysiadki, gabloty na rozkład jazdy, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów oraz defibrylator. Interesującym akcentem będą stylowe oprawy oświetleniowe nadające wnętrzu nowoczesny charakter. Tuż obok poczekalni zlokalizowano pomieszczenia toalet oraz kasę biletową. Budynek po przebudowie zyska nową iluminację nocną oraz napisy z nazwą dworca.

Dodaj komentarz