Raport z Polski Wydarzenia

Ruszyła kolejka wąskotorowa Przeworsk – Łopuszka Wielka

W połowie maja ruszyła kolejka wąskotorowa na trasie Przeworsk – Łopuszka Wielka. Atrakcja dostępna będzie w każdą niedzielę maja i czerwca, a także września. W lipcu i sierpniu wąskotorówka kursować będzie przez cały weekend.

 Kolejka wąskotorowa na trasie Przeworsk Wąski - Łopuszka Wielka. (fot. UTK)

Kolejka wąskotorowa na trasie Przeworsk Wąski – Łopuszka Wielka. (fot. UTK)

W sobotę 14 maja odbyło się uroczyste otwarcie odnowionego dworca Przeworsk Wąski. Udział w wydarzeniu wzięli przedstawiciele władz województwa podkarpackiego, powiatu przeworskiego, a także samorządów. Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego reprezentował Artur Polak, Dyrektor Oddziału Terenowego w Lublinie.

Goście mogli zwiedzić odnowiony budynek dworca wraz z salą historyczną z licznymi eksponatami. Po uroczystym otwarciu budynku dworca do stacji Łopuszka Wielka ruszył pociąg “Pogórzanin”.

Starosta Przeworski, Bogusław Urban, przedstawiając historię kolejki wąskotorowej „Pogórzanin” podkreślił pomoc jaką otrzymał powiat przeworski od Prezesa Urzędu Transportu Kolejowego i pracowników urzędu. Kolej powstała na początku XX wieku, a jej podstawowym zadaniem była obsługa cukrowni w Przeworsku. W czerwcu 2020 r. na skutek ulewnych opadów zniszczeniu uległ odcinek trasy i przęsło mostu na trasie Przeworsk – Dynów, przez co ruch na linii został zawieszony. Losami kolejki zainteresował się Prezes UTK. Latem 2020 roku dr inż. Ignacy Góra odwiedził Przeworsk i widział skalę zniszczeń. Pracownicy UTK służyli swoją pomocą, by jak najszybciej doprowadzić do ponownego uruchomienia linii, co nastąpiło w następnym sezonie turystycznym.

Koleje wąskotorowe to koleje na mniejszą skalę

Kursy „Pogórzanina” odbywają się będą w maju, czerwcu i wrześniu w każdą niedzielę. W sezonie wakacyjnym zaś – od początku lipca do końca sierpnia również w soboty. Powiat Przeworski kontynuuje rewitalizację trasy “Pogórzanina”. Celem inwestycji jest przywrócenie ruchu na całej trasie kolejki do Dynowa a także remont infrastruktury dworców w Kańczudze i Hadlach Szklarskich.

Dodaj komentarz